Amerikai Egyesült Államok

Két magyart őrizetbe vettek egy állítólagos kémhálózat miatt Ukrajnában

Katonák légvédelmi fegyvert tüzelnek, lángok és füst látszik.

Ukrajna szerint leleplezett egy magyar állami kémhálózatot, amely a közös határ menti védelmi rendszerekről gyűjtött információkat.
Ukrajna biztonsági szolgálata szerint két állítólagos magyar kémet tartóztattak le, akiket hírszerzéssel vádolnak.
“Ukrajna történetében először a Biztonsági Szolgálat leleplezett egy magyar katonai hírszerző hálózatot, amely kémkedéssel árthatott államunknak” – jelentette az SBU.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint a vádakat „óvatosan kell kezelni, mint propagandát, amíg részleteket vagy hivatalos információt nem kapunk”.
A magyar ATV televízióban elmondta, hogy „Ukrajnában gyakran alkalmaznak magyarellenes propagandát… amely gyakran alaptalannak bizonyul”.
Nem cáfolta közvetlenül a vádakat, de elmondta, hogy eddig nem érkezett hivatalos közlemény Kijevtől.
Magyarország az Európai Unió és a NATO tagja – mindkettő Ukrajna szoros szövetségese –, de Orbán Viktor elnök többször is Oroszország mellé állt az Ukrajna elleni invázió óta.
Az állítólagos kémhálózatot Magyarország katonai hírszerzése hozta létre, hogy a nyugati Kárpátalja régióban lévő légvédelmi rendszerek helyét és számát, valamint a rendőrségi erőket és járműveiket figyelje – közölte az SBU.
Kárpátalja Ukrajna nyugati régiója, amely 137 kilométeres határt oszt meg Magyarországgal.
A kémek a helyi lakosok közvéleményéről is információkat gyűjtöttek, hogy megjósolják a reakciójukat egy esetleges magyar beavatkozás esetén – állítja az SBU.
Az SBU nem jelezte, hogy az állítólagos összeesküvés Oroszország érdekeit szolgálta volna.
A letartóztatott nőt és férfit – akiket az SBU „árulóknak” nevezett – korábban az ukrán hadsereg tagjai voltak, és állítólag egy magyar hírszerző tiszt felügyelte őket.
Az SBU szerint a férfi gyanúsított átlépte a határt Magyarországra, hogy jelentést tegyen felettesének, pénzt és kommunikációs eszközt kapva cserébe. Az SBU nem részletezte, hogyan bukott fel az állítólagos hálózat.
Az állítólagos kémeket otthonukban vették őrizetbe – közölte az ukrán Interfax hírügynökség –, és a házkutatás során elkobozták a telefonokat és egyéb bizonyítékokat, amelyek kémtevékenységükre utaltak.
A letartóztatottakat árulás gyanújával vádolják, és akár életfogytiglani börtönbüntetést is kaphatnak.
Magyarország és Ukrajna kapcsolata megromlott Oroszország teljes körű inváziója óta, több mint három éve.
Orbán megpróbálta blokkolni az EU segélycsomagjait Ukrajna számára, ellenezte az orosz olaj- és gázszankciókat, és kifejezte ellenérzését Ukrajna EU-csatlakozásával szemben.
Magyarország 1999 óta tagja a NATO-nak, a transzatlanti védelmi szövetségnek. Azonban Orbán hatalomra kerülése óta, mint autoriter vezető, politikája gyakran ellentétes a nyugati álláspontokkal.
Orbán kormánya kevés európai kormány közé tartozik, amelyek szoros kapcsolatot tartottak fenn Oroszországgal a háború kitörése után.
Elkülönítve nézve ezek a letartóztatások és az állítólagos kémhálózat viszonylag kisebb eseménynek számítanak.
Ukrajna rövid magyar határa messze van a frontvonalaktól, és kevés hatással van az ország délkeleti és északkeleti részén zajló harcokra, ahol Oroszország Ukrajna területének körülbelül 20%-át ellenőrzi.
Azonban Oroszország, amely rakétákkal és drónokkal időszakosan Ukrajna minden részét célozza, nagy érdeklődéssel figyelné bármilyen katonai eszköz helyzetét.
Ben Wallace, az Egyesült Királyság volt védelmi minisztere a BBC Radio 4 Today műsorában elmondta, hogy nem ez az első alkalom, hogy Ukrajna Magyarországot vádolja aláásó tevékenységgel a területén.
De hozzátette, hogy az állítólagos célpontok katonai jellege ezúttal sokkal súlyosabbá teszi az ügyet.
Wallace felvetette a kérdést, hogy ki lenne a végső címzettje az Ukrajna határain belülről állítólagosan gyűjtött információk.
“Putin leginkább a NATO értékeitől fél” – mondta. “És ha ezeket az értékeket veszélyeztetik vagy aláássák, akkor komoly vita szükséges a NATO-n belül azokról a tagokról, akik így viselkednek.”
Az SBU bejelentése ugyanazon a napon történt, amikor Robert Fico, egy másik NATO-tagország, Szlovákia miniszterelnöke Moszkvában részt vett Vlagyimir Putyin díszes Győzelem Parádéján, amely a Szovjetunió második világháborús győzelmét ünnepli.
Míg a NATO többi része egységet próbál fenntartani Oroszország folyamatos inváziója ellenében, ez a legújabb hír nem lesz szívesen látott.
Az utolsó hivatalos népszámlálás szerint, 2001-ben, körülbelül 150 000 magyar él Ukrajna Kárpátalja régiójában.
Ukrajna és Magyarország már korábban is összeütközésbe került a közösség anyanyelvi jogai és Orbán magyar identitás előmozdítására irányuló erőfeszítései miatt.
Wallace elmondta, hogy amikor ő volt védelmi miniszter, Ukrajna leleplezett egy másik összeesküvést, amelyben „magyarok útleveleket osztogattak a magyar kisebbségnek abban a területi zsebben”, ami miatt Kijev számos diplomata kiutasításához vezetett.
További információk erről a történetről
Miért ellenséges Orbán Magyarország Ukrajnával szemben?
Magyarország oroszbarát miniszterelnöke találkozott Putyinnal Moszkvában
Orbán és az EU vezetői összecsapnak Ukrajna segélycsomagja miatt
Orbán „Nagy-Magyarország” kendője felháborította a szomszédokat

Forrás: https://www.yahoo.com/news/two-hungarians-detained-over-alleged-112854029.html

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük