Németország

Új EU-jelentés: A korrupció egyes országokban továbbra is nagyrészt büntetlen marad

Az Európai Bizottság sok tagállamban súlyos hiányosságokat lát a jogállamiság terén. Bár számos pozitív fejlemény történt, Henna Virkkunen, a Bizottság végrehajtó alelnöke hangsúlyozta: “Nem szabad illúzióinknak lennünk: Sok EU-országban nagy kihívásokkal néz szembe a jogállamiság.”

Ezek közé tartozik különösen az igazságszolgáltatás függetlensége, a korrupcióellenes fellépés, valamint a újságírók és civil szervezetek védelme. Csak a javaslatok 57%-át vezették be az előző évből, ami eddig a legrosszabb arány.

A jövőben az EU pénzeszközeinek kifizetését szorosabban a jogállamiság tiszteletben tartásához kívánják kötni. “Magyarország súlyos aggodalmakat okoz nekünk” – mondta Virkkunen. Számos területen jelentős hiányosságok találhatók; a tavalyi jelentésben említett nyolc hiányosságból hét esetében nem történt előrelépés. Egyedül a bírók és ügyészek fizetését sikerült javítani Budapesten.

A Bizottság borongós képet festett: a bírók nyomás alatt állnak, és a korrupciós ügyekben egyre ritkábban születnek ítéletek, különösen magasabb szinten. A választási kampányok és pártok finanszírozása átláthatatlan, a közbeszerzések ellenőrzése pedig elégtelen.

“Minden alkotmánybíró a Fideszhez hű, és 15 bíróból csak kettő alkalmas a posztra, mivel nem alkotmányjogra specializálódtak” – mondta Miklós Ligeti, a Transparency International Magyarország igazgatója a RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) -val folytatott beszélgetésében. Erősíti a Bizottság értékelését: “A korrupció elleni küzdelemben a fejlődés nulla.” Bár az EU nyomására létrehoztak egy integritási hatóságot, amely az összeférhetetlenséggel és a korrupcióval foglalkozik, Ligeti kritikája szerint: “Ennek a hatóságnak nincs meg a szükséges hatásköre. Nem tud önállóan nyomozni, és nincs hozzáférése a releváns adatokhoz.”

A Bizottság szerint különösen problémás a média helyzete: a közszolgáltatói műsorszolgáltatók nem tudnak függetlenül működni. Orbán Viktor kormánya és pártja, a Fidesz hatóságokat indít kritikus újságírók ellen, és kizárja őket a sajtótájékoztatókról.

Szlovákiában is kevés előrelépést lát a Bizottság a korrupció ellenes küzdelemben. Robert Fico miniszterelnöksége alatt számos magas szintű ügy elévült, vagy csak szabálysértésként került besorolásra. További ügyek üldözése nehézzé vált, miután feloszlatták a súlyos korrupció ellenes különleges ügyészséget. A média függetlensége ott is veszélyben van.

A Bizottság Olaszországtól is több elkötelezettséget követel. “A korrupció a közbeszerzésekben továbbra is jelentős kockázatot jelent” – szerepel a jelentésben. A Bizottság aggályait fejezi ki továbbá egy újságírók elleni zaklatási perek ellen tervezett jogi reform miatt, amely pénzbírságot és akár foglalkozási eltiltást is előírhat.

Németország viszonylag kedvező helyzetben van a jelentés alapján. Mindazonáltal a országnak kezelnie kell a bírói és ügyészi személyzet hiányát, és az EU felszólítja Berlint, hogy erősítse a “jogalkotási lábnyom” nevű elvet: a Bundestag köteles nyilvánosságra hozni, hogy mely lobbisták befolyásolták egy törvény létrejöttét.

Forrás: https://www.neuepresse.de/politik/eu-rechtsstaatlichkeitsbericht-kommission-kritisiert-korruption-in-einigen-laendern-VIOI5R3W2JHXBOW66YAYXFTIQQ.html

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük