AP. – Vasárnap tömeges tüntetés zajlott Magyarországon, körülbelül 10 ezer ember gyűlt össze “ellenállási aktusként” a jobboldali, populista kormány legutóbbi intézkedései ellen, amelyek az alapvető jogokat korlátozzák és a független médiumokat üldözik.
A tüntetés, amely a legújabb az elmúlt időszak kormányellenes megmozdulásai sorában, napokkal azután került sor, hogy a miniszterelnök Viktor Orbán pártjának egy képviselője bemutatott egy törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné a kormány számára, hogy megfigyeljen, korlátozzon, büntessen és esetleg betiltson olyan médiumokat és nonprofit szervezeteket, amelyeket a magyar szuverenitásra veszélyesnek ítél.
A javaslatot, amelyet Oroszország “külföldi ügynökök” törvényéhez hasonlítanak, valószínűleg megszavazzák a parlamentben, ahol a Fidesz kétharmados többséggel rendelkezik. Orbán számos ellenzéki ezt a legrepresszívebb intézkedések egyikének tartja, amelyet a vezető az elmúlt 15 évben a kritikusai ellen irányított.
Vasárnap a tüntetők megtöltötték a budapesti parlament melletti teret, hogy tiltakozzanak a törvényjavaslat ellen, amely lehetővé tenné a kormány számára, hogy feketelistára vegyen minden olyan szervezetet, amely bármilyen pénzügyi támogatást kap Magyarországon kívülről, és kitéve őket kiterjedt megfigyelésnek, házkutatásoknak, nagy bírságoknak és esetleges tevékenységük betiltásának.
Orbán pártjának politikusai, valamint a vitatott Magyar Szuverenitásvédelmi Hivatal, amely állítólagos fenyegetéseket azonosít a magyar szuverenitásra, kifejezetten számos médiumot és korrupcióellenes szervezetet jelölt meg, amelyek szerintük külföldi érdekeket szolgálnak.
A tüntetés színpadáról Jakab Tóth szónok kijelentette, hogy a javaslat, amelyet ezen a héten terveznek bemutatni, “nem más, mint fenyegetés, fenyegetés az emberek képessége ellen, hogy véleményüket szabadon és világosan kifejezzék”.
Tóth hozzátette, hogy a kormánynak kötelessége védelmezni a polgárok szuverenitását a szólásszabadság gyakorlásában és a közéletben való részvételben. “Ha nem mindenkié, ha nem mindenki szabad, akkor a szuverenitás kizárólag a kormányé”, állította.
Orbán, aki a közvélemény-kutatások szerint a legkomolyabb kihívással néz szembe a hatalmával kapcsolatban a jövő évi választások előtt, azt állította, hogy “külföldi érdekek, főként az Egyesült Államokból és Ukrajnából, megpróbálták instrumentalizálni a független médiumokat és a korrupcióellenes szervezeteket Magyarországon, hogy befolyásolják a közvéleményt a kormány megdöntése érdekében”.
A megjelölt szervezetek határozottan tagadják ezeket az állításokat, és azt hangsúlyozzák, hogy munkájukat “szakmai színvonalon és közérdekben” végzik.
Évek óta Orbán represszív intézkedéseket vezetett be az NGO-k és a független médiumok ellen, olyan törvényeket hozva, amelyek a kritikusok szerint a nők és kisebbségek védelmét biztosító csoportokat stigmatizálják és akadályozzák, jogi és emberi jogi segítséget nyújtanak, miközben feltárják a hivatalos korrupciót.
Ezek az erőfeszítések 2023-ban felerősödtek, amikor Orbán jobboldali, populista kormánya létrehozta a Magyar Szuverenitásvédelmi Hivatalt, egy olyan szervet, amelynek feladata a külföldi befolyást gyakorló szervezetek és médiumok vizsgálata.
A múlt héten bemutatott törvényjavaslat tág definíciót ad arról, hogy mi számít a szuverenitásra veszélyesnek. A szervezetek akkor lehetnek célpontok, ha ellenzik vagy negatívan ábrázolják olyan értékeket, mint Magyarország demokratikus jellege, a nemzeti egység, a hagyományos családi struktúrák vagy a keresztény vallás, ami azt sugallja, hogy még a kormánypolitika legitim kritikája is nemzetbiztonsági fenyegetésként kezelhető.
A vasárnapi tüntetés két és fél hónapnyi heti tiltakozás után zajlott, amelyeket egy márciusban elfogadott anti-LMBTQ+ törvény ellen szerveztek, amely betiltotta a büszkeség rendezvényeket, és lehetővé tette a hatóságok számára, hogy arcfelismerő szoftvert használjanak az ilyen eseményekre járók azonosítására.
A magyar kormány azt állítja, hogy LMBTQ+ jogokra vonatkozó politikája szükséges a gyermekek védelméhez az úgynevezett “gender demenciától”.
Sok kritikus szerint azonban az intézkedések célja a szexuális kisebbségek elleni ellenségeskedés gerjesztése és Orbán jobboldali táborának mozgósítása a jövő évi választások előtt.
Latinus információival.