Budapest. Több ezer magyar vonult utcára Budapesten a médiát és a nonprofit szervezeteket érintő tervezett törvény ellen. A néhány nappal ezelőtt bemutatott törvényjavaslat veszélyeztetné az emberek lehetőségét, hogy véleményüket szabadon és egyértelműen kifejthessék – mondta Jakab Toth szóvivő vasárnap körülbelül 10 000 ember előtt a Parlament melletti téren. A véleménynyilvánítás szabadsága és a közéletben való részvétel a polgárok szuverenitásához tartozik. „Ha nem mindenkünké, ha nem mindannyian szabadok vagyunk, akkor a szuverenitás kizárólag a kormány szuverenitása” – hangsúlyozta Toth.
A tervezett törvény lehetővé tenné Viktor Orbán miniszterelnök kormányának, hogy felügyelje, korlátozza, megbüntesse, esetleg betiltsa azokat a média- és nonprofit szervezeteket, amelyeket az ország szuverenitására veszélyesnek ítél. A demokrácia veszélyben van.
A kritikusok a törvényjavaslatot az oroszországi „külföldi ügynökökről” szóló rendelkezésekkel hasonlították össze, és azt Orbán egyik legelnyomóbb lépésének tekintik a múlt 15 évben a kritikusai ellen. A szuverenitás fenyegetését olyan széles körben határozza meg, hogy még a kormány legitim kritikája is a nemzetbiztonság veszélyeként értékelhető.
Orbán évek óta lép fel a nonprofit szervezetek és a független média ellen, és olyan törvényeket vezetett be, amelyek a kritikusok szerint a nők és kisebbségek védelméért, az emberi jogi tanácsadásért és a hivatali korrupció feltárásáért küzdő csoportok stigmatizálását és akadályozását célozzák. Ezeket az erőfeszítéseket 2023-ban fokozták, amikor a kormány létrehozta a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, amelynek feladata az olyan szervezetek és média kivizsgálása, amelyekről Orbán azt állítja, hogy külföldi érdekek szolgálatában állnak.
RND/AP