Az Európa napja és Románia Európai Unióhoz tartozásának ünneplése céljából a Románia Szegedi Főkonzulátusa 2025. május 7-én egy nagyszabású nyilvános diplomáciai rendezvényt szervezett „Európa napja Szegeden” címmel.
Az esemény keretében nemzetközi konferenciát tartottak a szegedi román képviselet székhelyén, valamint egy rendkívüli koncertet „Enescu 70” címmel, amelyet román művészek adtak a szegedi római katolikus székesegyházban (Dom), majd fogadás következett, ahol a jelenlévők hagyományos román ételeket és borokat kóstolhattak. A több mint 100 résztvevőt vonzó rendezvény hangsúlyozta Románia európai értékeit és turisztikai célpontként való népszerűsítését.
Az „Európa napja Szegeden” nemzetközi konferenciát, „Románia és az Európai Unió. Új perspektívák” címmel, a Románia Szegedi Főkonzulátusa szervezte az Aradi „Vasile Goldiș” Nyugati Egyetem (UVVG), a Szegedi Egyetem „Juhász Gyula” Pedagógiai Karának Román Nyelv és Irodalom Tanszéke, a Szegedi Román Önkormányzat és a Szeged-Csanádi Római Katolikus Püspökség támogatásával. A konferencián román és magyar egyetemi oktatók és hallgatók (Szeged, Arad, Nagyvárad, Kolozsvár, Szatmárnémeti, Temesvár, Nagybánya) mutattak be munkákat.
A kulturális rendezvény nyitányaként elhangzott az Európai Unió, Magyarország és Románia himnusza. A szegedi római katolikus székesegyházban tartott eseményen Florin Trandafir Vasiloni, Románia szegedi főkonzulja üdvözölte a résztvevőket. A román diplomaták hangsúlyozták az európai egység jelentőségét és Románia EU-tagságának előnyeit. 2025. május 4-én 70 éve távozott el a világból George Enescu, a román kultúra meghatározó személyisége. Emlékeztek a Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójára is. PS Kiss Rigó László, a Szeged-Csanádi Római Katolikus Egyházmegye püspöke, aki a rendezvényt befogadta, üdvözölte a vendégeket, és kiemelte a román-magyar barátság és kölcsönös tisztelet fontosságát.
Az „Enescu 70” művészeti programot a bukaresti Nemzeti Opera művészei adták, Stefan Ignat bariton, zenei igazgató és főénekes vezetésével, akit Bianca Mărgean és Liviu Indricău lírai énekesek, valamint Luminița Berariu zongoraművész kísért. Stefan Ignat, a bukaresti Nemzeti Zenei Egyetem oktatója, nagy sikerrel koncertezett a világ vezető lírai színpadain. Az „Enescu 70” programba bekerült az „Oedipe mindenki számára” zenei projekt, amelyet korábban 81 romániai és külföldi helyszínen mutattak be.
A rendezvényen számos hivatalos személy vett részt, köztük Gabriel Șopandă, Románia budapesti nagykövete; Gheorghe Cozma, a Magyarországi Románok Országos Önkormányzatának elnöke; Gheorghe Petrușan professzor, a Szegedi Román Önkormányzat elnöke; Aurel Becan atya, a szegedi esperes és a Magyarországi Román Ortodox Egyházmegye (EORU) képviselője; Tiberiu Boca, a Magyarországi Románok Kulturális Szövetségének (UCRU) elnökségi tagja; Ștefan Crâsta, a Szegedi Románok Kulturális Egyesületének elnöke; Mihaela Bucin professzor, a Szegedi Egyetem „Juhász Gyula” Pedagógiai Karának Román Nyelv és Irodalom Tanszékének vezetője; Maria Gurzău-Czegledi, a gyulai „Nicolae Bălcescu” Liceum igazgatója, és mások.
Jelen voltak magyar hatóságok képviselői is: Molnár Csaba, a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal főigazgatója; Dux László, a Szegedi „Gal Ferenc” Egyetem rektora; Pintér-Pákai Krisztina, a Szegedi Egyetem képviselője; a Csongrád-Csanád Megyei Rendőr-főkapitányság képviselői; üzleti körök képviselői, és mások. Jeremy Floutier, Franciaország szegedi tiszteletbeli konzulja; Karol Biernacki, Lengyelország szegedi tiszteletbeli konzulja; Török György, Bosznia-Hercegovina szegedi tiszteletbeli konzulja, és más diplomaták is részt vettek.
Romániából többek között Speranța Milancovici, az Aradi „Vasile Goldiș” Nyugati Egyetem Társadalomtudományi, Testnevelési és Sporttudományi Karának dékánja; Daniel Berliger, az UVVG Arad Jogtudományi Karának dékánja; Levente Vastag, a Temesvári Határrendészeti Területi Főparancsnokság képviselője, és mások érkeztek.
A résztvevők a szegedi székesegyház kiállítási területén rendezett fogadáson vettek részt, ahol hagyományos román ételeket és a „Dradara Mocrea” pincészet borait kóstolhatták.
Florin Vasiloni, Románia szegedi főkonzulja üzenetében kijelentette:
„Idén, 2025. május 4-én 70 éve távozott el a világból George Enescu, a román kultúra meghatározó személyisége. A Románia Szegedi Főkonzulátusa, partnereivel, különösen a bukaresti Nemzeti Operával és a Szeged-Csanádi Római Katolikus Püspökséggel, ezt a pillanatot ünnepli a mai esti rendezvénnyel, amely a nagy román zeneszerző, George Enescu alkotói dimenzióját világítja meg, mint az emberiség példaképét és igaz vezetőt egy változó világban. Köszönjük Stefan Ignat mesternek és a bukaresti Nemzeti Opera kollégáinak az „Enescu 70” koncertet, valamint PS Kiss Rigó László atyának, akinek nagylelkűségének köszönhetően a szegedi ortodox románoknak van imahelyük, és mi ezt az eseményt egy kiváltságos helyszínen tarthatjuk, amely a román-magyar barátság és jó szomszédság szimbóluma akar lenni.”
Az Európa napja és a Schuman-nyilatkozat 75. évfordulója ünneplésre és emlékezésre ad alkalmat az Európai Unió által képviselt béke, stabilitás és jólét projektjeinek eredményeiről.
Vasiloni üzenetében hangsúlyozta, hogy ezekben az időkben fontos visszatekintenünk és emlékeznünk közös értékeinkre, elveinkre és törekvéseinkre. 75 évvel ezelőtt, 1950. május 9-én Robert Schuman francia külügyminiszter rendkívüli nyilatkozatával megalapozták azt a projektet, amely a mai Európai Unióvá fejlődött, két alapelven: a béke és a szolidaritás.
A komplex kihívásokkal, bizonytalanságokkal és kockázatokkal teli nemzetközi környezetben az Európa napja alkalmából bizalommal tekintünk a jövőbe, és megerősítjük elkötelezettségünket az európai projekt erősítése mellett, olyan robusztus politikák kidolgozásáért, amelyek mindenki javát szolgálják, és az Európai Unió cselekvőképességének erősítéséért, hogy garantálhassuk az európai polgárok, köztük a románok védelmét és biztonságát.
Ma Európát ünnepeljük mint a szabadság, a sokféleség, a kultúra és az együttműködés terét, és hangsúlyozzuk a további tagság fontosságát egy olyan közösségben, ahol a demokrácia, a szabadság, a szolidaritás, a biztonság, a jogállamiság tisztelete és az emberi jogok alapvető pillérek, amelyeket erősíteni kívánunk.
Örömünkre szolgál Románia EU-tagságának előnyei és az életminőségre gyakorolt pozitív hatása, a társadalom modernizálásán, az európai értékrendbe és a jogállam elveibe való beágyazódáson, a megvalósított projekteken és az európai szabadságjogok gyakorlásán keresztül.
Románia elkötelezett az Európai Unió biztonsági és védelempolitikai tevékenységének erősítése mellett, a NATO-val való teljes komplementaritásban és egy szilárd transzatlanti partnerség keretében.
Románia ugyanakkor aktívan részt vesz az EU döntéshozatali folyamatában és az olyan európai politikák kidolgozásában, amelyek jelentős hatással vannak a polgárok életminőségére, mint például a biztonság, a kohézió, a mezőgazdasági és energetikai politika, vagy az Unió további bővítése.
Vasiloni főkonzul így zárta üzenetét:
„Ma, 20 évvel a csatlakozási szerződés aláírása után, elkötelezett és felelős tagállamként, amely teljes mértékben élvezi az EU-tagság előnyeit, aktívan hozzájárulunk az európai projekt mélyítéséhez, közös értékek és érdekek alapján. Büszkék vagyunk eredményeinkre, aktívan védelmezzük azokat, és folytatjuk erőfeszítéseinket egy erős, egységes, demokratikus és ellenálló Európai Unió építéséért. A szabadság, a jólét és a biztonság, amelyeket közel félmilliárd európai polgárral osztunk meg, cselekvésünk középpontjában állnak. Egy erős, biztonságos és virágzó Uniót kívánunk hagyni a jövő generációinak, és mindannyiunk felelőssége az európai projekt előrehaladása.”
Románia és az Európai Unió! A Románia Szegedi Főkonzulátusának Európa-napi megemlékezése
- 0 Comments
- 40 Views
