Magyarország láthatóan fél a külföldi támogatást kapó nonprofit szervezetektől, amelyeket a jövőben feketelistára tehetnek. A hagyományos értékek “megsértéséért” is súlyos következményeket kell fizetni.
Magyarország jobboldali nemzeti kormánya szigorítani kíván a nonprofit szervezetekre vonatkozó szabályokat, amelyeket az ország szuverenitására veszélyként értékel. Viktor Orbán miniszterelnök kormánya kedden este benyújtott egy törvényjavaslatot a parlamentnek, amely állítása szerint nagyobb “átláthatóságot” hoz a közéletbe. Az ellenzék bírálta a terveket, és párhuzamot vont Oroszországgal.
A kormány a törvénnyel lehetőséget szeretne kapni arra, hogy feketelistára tegyen minden olyan szervezetet, amely külföldi pénzeket használ “a közélet befolyásolására”, ezzel “Magyarország szuverenitását veszélyeztetve”. A nonprofit szervezetek mellett független médiumok is érintettek.
A javaslat szerint minden olyan szervezet, amely a magyar alkotmányban rögzített értékeket, például a férfi és nő közötti házasságot “megsérti, negatívan ábrázolja vagy intézkedéseket támogat ellene”, Magyarország szuverenitására veszélyként értékelhető.
Az érintett szervezeteknek engedélyt kell kérniük a pénzmosás elleni hatóságtól, hogy külföldi támogatást kapjanak. Banki számláikat is rendszeresen ellenőrzik, és a nem engedélyezett tranzakciókat visszaküldik a küldőnek, ha a támogatás célja a “közélet befolyásolása”.
A törvényjavaslat azt is előírja, hogy a magyar állampolgárok, akik más állampolgársággal is rendelkeznek, külföldiként kezelendők. A titokban külföldi pénzt fogadó szervezeteket súlyos büntetés fenyegeti – a kapott összeg 25-szeresét kell visszafizetniük. A kiszabott büntetés figyelmen kívül hagyása vagy ismételt szabályszegés esetén tevékenységüket Magyarországon betiltják.
A feketelistára kerülő szervezeteket a tavaly létrehozott és széleskörű hatáskörrel rendelkező Szuverenitásvédelmi Hivatal dönti el, amely már nyomozást indított számos szervezet, például a Transparency International vagy az Atlatszo investigatív portál ellen.
Mivel Orbán kormánykoalíciója a parlamentben nagy többséggel rendelkezik, a törvény elfogadása biztosnak tűnik. Az ellenzék bírálta a terveket. A törvényjavaslat “egyértelmű bizonyíték arra, hogy mindent megtesznek, amit szükségesnek látnak a hatalmon maradás érdekében” – írta Facebookon Hadházy Ákos képviselő, és felhívta az embereket, hogy “álljanak ellen Magyarország putinizálásának”.
A kritikusok évek óta vádolják a Kreml-főnökkel, Vlagyimir Putyinnal baráti viszonyban álló Orbánt azzal, hogy fellép a nonprofit szervezetek ellen és súlyosan korlátozza a polgári jogokat. 2023 decemberében a magyar parlament például egy vitatott szuverenitási törvényt fogadott el a külföldi befolyás ellen. Brüsszel ezt az EU-jog megsértésének minősítette, és perrel fenyegette Magyarországot.