Egy olyan döntés, amely globális aggodalmakat kelt és gyengíti a nemzetközi jog kereteit, a magyar parlament ezen a keddi napon formálisan elfogadta az ország kilépését a Római Statútumból, amely a Nemzetközi Büntetőbíróság (CPI) alapokmányát képezi.
IZRAEL ÚJABB HÁROM TÖMEGÖLÉST VÉGZETT A GÁZAI ÖVEZETBEN, MAJD RENDKÍVÜLI HALÁLOS ÁLDOZATOT HAGYVA MÖGÖTT.
A 134 szavazattal elfogadott intézkedés, 37 ellenében és 7 tartózkodással, közvetlenül azt követően történt, hogy a bíróság elfogatóparancsokat adott ki izraeli vezetők ellen háborús bűncselekmények miatt Gázában, Palesztinában.
Viktor Orbán ultrakonzervatív miniszterelnök kormánya, nyílt szinkronban Tel-Aviv rezsimjével, indokolta a távozást azzal, hogy a CPI „politizált” entitássá vált. De inkább elvekből adódó gesztus helyett, a lépés a büntetlenség és a népirtásra és erőszakra épülő geopolitikai napirendekhez való igazodás logikájának felel meg.
Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnök budapesti látogatása során áprilisban vált világossá a magyar szándék a CPI-vel való szakításra. Csak néhány hónappal korábban, 2023 novemberében a bíróság elfogatóparancsot adott ki Netanyahu és addigi védelmi minisztere, Yoav Gallant ellen, a gázai civil lakosság elleni rendszeres bombázások miatt.
Magyarország egy olyan kormány mellé állt, amelyet elítélnek a palesztin nép ellen elkövetett bűncselekményei miatt, így delegitimálva a nemzetközi igazságügyi mandátumot.
Az izraeli reakció azonnali volt. Gideon Sa’ar külügyminiszter nyilvánosan megköszönte a magyar parlamentnek, és „jelentősnek” minősítette a lépést. Szerinte a CPI elvesztette „minden morális tekintélyét”, amikor megfogalmazta a Tel-Aviv elleni vádeljárásokat. Ez a hozzáállás leleplezi mindkét kormány megvetését az igazság, az emberi jogok és a népek önrendelkezésének egyetemes elvei iránt.
Ez a döntés olyan háttérben történik, ahol az izraeli katonai offenzíva több ezer halottat és megszállottat hagyott Gázában, mindennapi jelentésekkel a kórházak, iskolák és menekülttáborok elleni támadásokról. A Római Statútumhoz való csatlakozás felfüggesztésével Magyarország eltávolodik a globális igazság minimum normáitól, és rombolja a XX. századi népirtás után felépített multilaterális rendszert.
Fontos kiemelni, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróságot a parancsainak korlátozottsága miatt is kritizálták, amelyeket számos kormány, köztük a magyar, figyelmen kívül hagyott. Ugyanakkor nemrégiben főügyésze, Karim Khan, lemondott tisztségéről a vele szembeni szexuális erőszak vádjai miatt. Az ügyész elutasította a vádakat, és azt állította, hogy bírósági tevékenysége miatt támadják.
Forrás: https://www.telesurtv.net/hungria-respalda-regimen-netanyahu-retira-cpi/