Az Európai Bizottság ismét bejelentette, hogy Magyarország nem ért el előrelépést egy sor olyan követelésben, amelyek célja a korrupció kezelése, a civil társadalom megerősítése és a média függetlenségének garantálása.
A Bizottság figyelmeztetett – egy jelentés keretein belül – a Magyarországon tapasztalható “komoly hiányosságokra a jogállamiság terén”.
Az éves uniós szintű értékelés szerint alig történt előrelépés számos fontos területen, beleértve a civil társadalom védelmét, a bíróság függetlenségét és a korrupció elleni intézkedéseket.
A jelentés szerint a tavalyi 8 ajánlásból Budapestnek csupán egy területen sikerült észlelhető fejlődést elérnie, ez pedig a bírák, az ügyészek és a bírósági alkalmazottak fizetése.
Az Európai Unió végrehajtó szervének jogállamisági jelentése a 27 tagállam számára arra mutatott rá, hogy Budapest nem tudta javítani a magas szintű korrupcióval kapcsolatos problémái kezelését és a sajtószabadság megerősítését.
A jelentés hozzátette: „A nyomás növekedett a újságírók és más sajtóipari szereplők felé, akik továbbra is számos komoly és nehezen kezelhető kihívással néznek szembe munkájuk során.”
Eközben a jelentések „romló környezetet” jeleztek a civil társadalmi szervezetek számára.
Hina Verkkonen, az Európai Bizottság alelnöke Brüsszelben elmondta, hogy még sok munka vár a bizottságra Magyarországgal kapcsolatban.
A jogállamisági jelentés azt is kritizálja, hogy nem történt előrelépés a Magyarországon a felsőbb vezetők közötti korrupcióval kapcsolatos perekben.
A magyar kormány elutasította a jelentést, és az ország belügyeibe való beavatkozásnak nevezte azt.
Európai Bizottság: Magyarország nem ért el előrelépést a jogállamisági követelmények terén
