Berlin (dpa) – Figyelembe véve a Magyarországon fogvatartott nem bináris Maja T. (24) romló egészségi állapotát, a SPD a Bundestagban Johann Wadephul (CDU) külügyminiszter beavatkozását követeli. „Wadephul úrnak haza kell hoznia Maját”, mondta a SPD-frakció queerpolitikai szóvivője, Falko Droßmann a „Tageszeitung”-nak („taz”/péntek). Egy szolidaritási bizottság és az apa közölte, hogy Maja T., aki körülbelül négy hete éhségsztrájkol, már 14 kilogrammot veszített.
Ítélet néhány perccel később
„Elvárjuk a Külügyminisztériumtól, hogy nagykövetünk végre személyes kapcsolatba lépjen Majával, és hogy külügyminiszterünk mindent megtegyen a Szövetségi Alkotmánybíróság követeléseinek teljesítése érdekében” – mondta Droßmann. Maja T. 2023 decemberében Berlinben letartóztatásra került, és 2024 júniusában Magyarországra kiadták – bár a bíróság ezt megtiltotta. De a karlsruhei döntés néhány perccel később érkezett.
Tartós szervi károk fenyegetik
Maja T. Budapesten áll bírá elé gyanított testi sértés miatt, amely 2023 februárjában történt, amikor a szélsőjobboldal ellen tüntettek. Ezzel akár 24 év börtönbüntetést is kaphat. Éhségsztrájkjával jobb fogvatartási körülményeket és visszatérést akar elérni Németországba.
A család szerint Maja T. egészségi állapota az utóbbi időben jelentősen romlott, tartós szervi károk fenyegetik. Magyar orvosok nemrégiben kényszerétkeztetést javasoltak Majának – bár ezt T. egy betegségi rendelkezésben elutasította.
A drámai csökkenés a pulzusszámban miatt az orvosok egy szívritmus-szabályozó beültetését is mérlegelik. Alternatív megoldásként Maja T.-t egy civil kórházba is áthelyezhetnék. Ellentétben a börtönkórházakkal, ott folyamatos EKG-megfigyelés lenne lehetséges – de a család szerint T. körülbelül éjjel-nappal az ágyhoz lenne kötve. Maja T. apja, Wolfram Jarosch mindkét lépést elutasítja.
„Maja akarata ellenére semmilyen körülmények között nem szabad szívritmus-szabályozót beültetni. Ez orvosi szempontból sem segítene, mivel az alacsony pulzusszám az éhségsztrájk közvetlen következménye” – mondta Jarosch. Maját az ágyhoz kötni „kegyetlen és orvosi szempontból nem szükséges”. A Külügyminisztériumnak véget kell vetnie az elszigetelt fogvatartásnak és elő kell segítenie a visszatérést. Maja valószínűleg folytatni akarja az éhségsztrájkját. Már a Zöldek és a Baloldal politikusai is követelték a visszatérést Németországba.
Követelések a Külügyminisztériumhoz
A Demokrata Orvosok Egyesülete felszólította a Magyarországon kezelő orvosokat, hogy tiszteletben tartsák Maja T. méltóságát és akaratát. Christian Bachelier, az egyesület elnöke, azonnal cselekvésre szólította a szövetségi kormányt: „Nem lehet, hogy emberek éjszakai akciók keretében kiadatásra kerüljenek, majd emberi jogi sérelmeket szenvedjenek el, mint például az elszigetelt fogvatartás, ami világosan tortúraként van definiálva.”
Droßmann is azt mondta: „A Külügyminisztérium kötelessége, hogy foglalkozzon jogellenesen fogvatartott német állampolgárokkal – tulajdonképpen a Szövetségi Alkotmánybíróság külön utasítása nélkül is.” Ezt követően Droßmann hozzátette, hogy az ügyet alaposan fel kell dolgozni. Az ügy súlyosan megkérdőjelezi a jogállami eljárásba vetett bizalmat.
SPD kétségei a tisztességes eljárásról
Droßmann „jelentős kétségeit” fejezte ki a fogvatartási körülményekkel és a magyar eljárás jogállamiságával kapcsolatban. „Szolidárisan Maja T. oldalán állunk, és minden politikai szinten küzdünk azért, hogy Maja alapvető jogait tiszteletben tartsák.”
A Külügyminisztérium legutóbb a „taz” tájékoztatása szerint kijelentette, hogy „magas szinten” foglalkozik Majával. T. Magyarországon konzuláris támogatást kap, dolgoznak a jobb fogvatartási körülmények és az megfelelő orvosi ellátás érdekében. De a visszatérésről a magyar bíróságoknak kell dönteniük. A T. elleni eljárás jelenleg nyári szüneten van, szeptemberig.