Berlin – Az elfogott non-bináris Maja T. (24) egészségi állapotának romlására hivatkozva az SPD a Bundestagban követeli Johann Wadephul (CDU) külügyminiszter beavatkozását. „Wadephul úrnak haza kell hoznia Maját“, mondta Falko Droßmann, az SPD frakciójának queerpolitikai szóvivője a „Tageszeitung“ („taz“/péntek) számára. Egy szolidaritási bizottság és az apa közölték, hogy Maja T. – aki körülbelül négy hete éhségsztrájkol – már 14 kilogrammot vesztett.
A bírósági döntés néhány perccel később érkezett
„Elvárjuk a Külügyminisztériumtól, hogy nagykövetünk végre személyes kapcsolatba lépjen Majával, és hogy külügyminiszterünk mindent megtegyen a szövetségi alkotmánybíróság követeléseinek teljesítése érdekében“, mondta Droßmann. Maját 2023 decemberében Berlinben tartóztatták le, majd 2024 júniusában kiadták Magyarországnak – noha ezt a bíróság megtiltotta. A karlsruhei döntés azonban néhány perccel később érkezett.
Maja T. Budapest előtt áll bíróság elé gyanúsított testi sértés miatt a februári szélsőjobboldali tüntetéseken. Várhatóan akár 24 éves börtönbüntetést is kaphat. Éhségsztrájkjával jobb börtönkörülményeket és hazatelepítést szeretne elérni.
Állandó szervi károk veszélye
Családja szerint Maja T. egészségi állapota mostanra jelentősen romlott, állandó szervi károk fenyegetik. A magyar orvosok nemrég kötelező táplálás bevezetését helyezték kilátásba – még ha T. ezt egy betegségi rendelkezésben el is utasítja.
A csökkent szívfrekvencia miatt az orvosok emellett fontolóra veszik egy szívműtét elvégzését is. Alternatívaként Maját egy polgári kórházba helyezhetnék át. Ellentétben a börtönkórházzal, ott folyamatos EKG-követés lenne lehetséges – családja szerint azonban őt 24 órán át ágyhoz lennének kötve. Maja apja, Wolfram Jarosch, mindkét lépést elutasítja.
„Maja akaratán kívül semmilyen körülmények között nem lehet szívműtétet végezni. Ez orvosi szempontból sem segítene, mivel az alacsony szívfrekvencia közvetlen következménye az éhségsztrájknak“, magyarázta Jarosch. Maját az ágyhoz kötni „kegyetlen és orvosilag nem indokolt”. A Külföldi Ügyminisztériumnak véget kell vetnie az izolált fogvatartásnak, és meg kell szerveznie a hazautazást. Maja valószínűleg folytatni kívánja az éhségsztrájkot. Már a Zöldek és a Baloldal politikai képviselői is kértek hazatelepítést.
Követelések a Külföldi Ügyminisztériumhoz
A Demokrata Orvosok Szövetsége felszólította a magyar orvosokat, hogy tiszteletben tartsák Maja T. méltóságát és akaratát. Christian Bachelier, a szövetség elnökségi tagja, azonnali fellépést kért a szövetségi kormánytól: „Nem lehet, hogy embereket éjszakai és ködös akciók keretében kiadjanak, és utána alapjogvisszaéléseket, mint például az izolációt, amelyet egyértelműen kínzásnak definiálnak, alkalmazzanak velük szemben.“
Droßmann is mondta: „A Külügyminisztérium kötelessége, hogy foglalkozzon a jogellenesen fogva tartott német állampolgárokkal – valójában a Szövetségi Alkotmánybíróság külön utasítása nélkül is.“ Ezt követően, mondta Droßmann, az ügyet átfogóan fel kell dolgozni. Az eset masszívan kétségbe vonja a jogállami eljárásokba vetett bizalmat.
SPD kétségét fejezi ki a méltányos eljárás iránt
Droßmann „jelentős kétségeket” fogalmazott meg a börtönkörülmények és a magyar eljárás jogállamisága miatt. „Szolidárisan kiállunk Maja T. mellett, és minden politikai szinten szorgalmazzuk, hogy Maja T. alapjogait tartsák tiszteletben.”
A Külügyminisztérium a „taz” jelentése szerint legutóbb kijelentette, hogy „magas szinten” foglalkozik Majával. T. Magyarországon konzuli támogatásban részesül, a jobb börtönkörülmények és megfelelő orvosi ellátás érdekében lépnek fel. Az ügyében lévő hazatelepítésről azonban a magyar bíróságoknak kell dönteniük. T. pere azonban a lap szerint jelenleg nyári szüneten van, egészen szeptemberig.