Franciaország

Az Európai Bizottság sürgeti Budapestet, hogy vonja vissza az átláthatósági törvényjavaslatot, és fenyegeti Magyarországot

Újabb erőpróbára készül Budapest és Brüsszel között. Az Európai Bizottság (EB) kérte Magyarországtól, hogy vonja vissza egy törvényjavaslatot, amely a civil szervezetek és a sajtó külföldi finanszírozásának korlátozására irányul. Az EB számára ez a szöveg további hatalmat ad a magyar kormánynak, lehetővé téve a kritikus hangok elnyomását a civil társadalomban. Budapest szerint azonban a legfőbb aggály a “külföldi beavatkozás a politikai életbe”. Márciusban Viktor Orbán bejelentette az “tavaszi nagytakarítást”, egy sor intézkedést, amelyekkel kormánya csökkenteni kívánja a külföldi szereplők, köztük az EB és az USAID (az Amerikai Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége) befolyását. Az európai intézmény számára ezek az intézkedések leginkább a kormány ellenfeleit célozzák, legyenek azok bírák, médiák vagy NGO-k. Budapest aggódik a szuverenitásáért.

“Végső soron a magyar átláthatósági törvény nem csupán jogi eszköz, hanem egy világos politikai nyilatkozat is: a magyar demokráciának csak a magyar népnek tartozik beszámolni” – nyilatkozták a Fidesz EP képviselői, Tamás Deutsch és Kinga Gál a sajtónak a hét elején. A magyar kormány szerint 2022-ben több millió dollár külföldi forrást használtak az ellenzéki politikusok a kormány elleni kampányra. Péter Szijjártó, a magyar külügyminiszter egyértelműen jelezte, hogy a kormány nem hajlandó visszalépni a törvénytől. “Jogos a aggodalom, de rossz okból” – mondta. “Nem kellene aggódniuk Magyarország helyzete miatt; nem az átláthatósági törvény miatt, hanem a külföldi beavatkozás miatt egy uniós tagállam politikai életében.”

Ez egy újabb epizód, amely súlyosbítja a Budapest és Brüsszel közötti évtizedes feszültségeket, főként az EB aggályai miatt a jogállamiság tiszteletben tartásáról Magyarországon. Azokra az esetekre reagálva, amelyek az igazságszolgáltatás függetlensége, a kisebbségek jogai vagy az akadémiai szabadság megsértését célozzák, az Európai Bizottság felfüggesztett vagy befagyasztott több mint 20 milliárd eurót a Magyarországnak szánt európai alapokból, amelynek része a Covid utáni helyreállítási tervnek. Annak ellenére, hogy a reformok után néhány részleges kifizetést végrehajtottak, jelentős összegek maradnak visszatartva, és Magyarország még pénzbírságokat is kapott az európai jog megsértéséért, különösen a menedékjog területén.

Ezzel párhuzamosan Viktor Orbán számos erőfeszítést tett, hogy a hangját hallassák az EU-ban, különösen az Ukrajnával és a migrációval kapcsolatos ügyekben. Budapest késleltette vagy megakadályozta több pénzügyi és katonai segélycsomag elfogadását Kijev számára, és ellenállt a Oroszország ellen bevezetett új szankcióknak.

Az EB beavatkozásra fenyeget

Egy másik összecsapás egy hosszú listához csatlakozik. A múlt hétvégén több ezer magyar tüntetett az átláthatósági törvényjavaslat ellen a főváros utcáin. A múlt héten az Európai Parlament vitát folytatott a Magyarország jogállami helyzetére vonatkozó legfrissebb fejleményekről. Tineke Strik, az Európai Parlament Magyarországért felelős jelentéstevője elmondta, hogy a törvény “orosz ügynökökről szóló törvény” másolata. Azt is kijelentette, hogy az Európai Bíróság érvénytelenítheti a törvényt, ha azt elfogadják.

A törvényjavaslat lehetővé tenné, hogy a hatóságok egy listára írják azokat az NGO-kat és médiákat, amelyeket külföldi támogatásra tartanak, ha a kormány fenyegetésnek ítéli a nemzeti szuverenitásra. A forrásaik befagyasztása is megtörténik. “Az Európai Bizottság nem tudja felfüggeszteni a törvényt, de azonnal felkeresheti a Bíróságot, hogy kérje, hogy az azonnal hozzon intézkedést a felfüggesztésére, mivel már folyamatban van egy eljárás a szuverenitás védelméről szóló törvény ügyében” – emlékeztetett. Másnap 320 NGO és 80 média nyílt levelet adott ki, amelyben a Bizottságot arra kérik, hogy tegyen azonnali lépéseket, például nyilvánosan sürgessék a magyar kormányt a törvényjavaslat visszavonására és új eljárásokat indítsanak, ha Magyarország nem teljesíti a kéréseiket.

A Bizottság szóvivője, aki már nem titkolja, hogy eltökélt szándéka úgy tenni, hogy beavatkozik a tagállamok belső ügyeibe, elmondta, hogy a Bizottság figyelemmel kíséri a törvényjavaslatot. “A Bizottság nagyon aggódik e javaslat miatt. Ha azt elfogadják, az súlyos jogsértést jelent az EU elveivel és jogával kapcsolatban… Nemtől elfogadva nem habozunk, hogy megtegyük a szükséges lépéseket, ha ez a javaslat elfogadásra kerül.”

Forrás: http://www.francesoir.fr/politique-monde/la-commission-europeenne-exhorte-budapest-retirer-le-projet-de-loi-sur-la

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük