Egy egykori banképületben Bécsben, a Közép-európai Egyetem—melyet George Soros alapított—most száműzöttként működik, miután Magyarország nacionalista kormánya kiutasította Budapestről. Mivel Donald Trump amerikai elnök fokozza kampányát az amerikai felsőoktatás átalakítására, a CEU tanárai és diákjai aggasztó párhuzamokat látnak.
“Olyan, mintha csak a semmibe ordítanánk, és senki sem hallgat ránk,” mondta Sepphora Llanes, a CEU coloradoi hallgatója.
Orbán megtorlása figyelmeztetést ad
Orbán Viktor miniszterelnök állami hatalmat használt CEU kiutasítására Magyarországról, ami a tudományos közélet ellenőrzésére tett szélesebb erőfeszítés része. Most a megfigyelők azt látják, hogy Trump átvett elemeket ebből a stratégiából, mivel kormánya ideológiai változtatásokat próbál kényszeríteni az amerikai egyetemekre, jelentette a New York Times.
“Ez lényegében ugyanaz,” mondta Carsten Q. Schneider, a CEU régóta dolgozó tanára és újonnan kinevezett ügyvezető elnöke.
Magyarországon a CEU célponttá vált, nemcsak Soroshoz fűződő kapcsolatai miatt—aki a liberális ügyek prominens támogatója—hanem az open societies-ra és az ellenzéki hangokra helyezett hangsúlyt is. Orbán kormánya törvényeket fogadott el az egyetem korlátozására, ami 2018-ban Bécsbe való költözését eredményezte.
Trump agresszív taktikái túllépnek Orbánén
Mióta januárban visszatért a hivatalába, Trump széleskörű retorikai támadást indított az elit amerikai egyetemek ellen. A kormány 2 milliárd dollárt fagyasztott be a Harvard ösztöndíjaiból, miután az iskola ellenállt a felvételi, alkalmazási és sokszínűségi politikák megváltoztatására vonatkozó követeléseknek. Emellett arra is törekedett, hogy megakadályozza a Harvard nemzetközi hallgatók felvételét, habár egy szövetségi bíró leállította ezt a kezdeményezést.
Más egyetemek, köztük a Columbia, a szövetségi nyomás hatására engedtek. Tucatnyi más egyetem szövetségi vizsgálatokkal néz szembe, miközben Trump csapata a sokszínűségi programok kiirtására és az akkreditációs testületek átvilágítására törekszik.
A CEU tanárai figyelmeztetnek, hogy Trump taktikái, bár jogilag részletesebbek, ugyanazt a célt követik: ideológiai kontrollt. “Ne várj irgalmat,” mondta Schneider. “Ez mindentől független. Nincs vége, hacsak határozottan nem szabunk határokat.”
Fokozódó amerikai diákok kivándorlása
A CEU példája rezonál az amerikai akadémiában. Amy Gutmann, a Pennsylvaniai Egyetem korábbi elnöke „informatív esettanulmányként” emlegette, és arra ösztönözte az egyetemeket, hogy védjék meg alapvető értékeiket.
Közben a CEU-nál ugrásszerű növekedést tapasztalnak az amerikai jelentkezések terén—40%-os emelkedést tapasztaltak idén tavasszal—mivel néhány amerikai diák a külföldi lehetőségeket kutatja. Kristina Veskovic, egy amerikai másodéves diák a CEU-nál, elmondta, hogy barátai egyre inkább nézik a külföldi egyetemeket a zűrzavar közepette.
Tim Crane professzor a CEU-nál kiemelte az iskola vonzerejét: alacsony tandíj, nemzetközi sokszínűség, és—kulcsfontosságú—tudományos autonómia. “Nincs kockázat, hogy a programodat leállítják, mert a kormány úgy dönt, hogy nem tetszik nekik, amit tanulni szeretnél,” mondta.
Bizonytalan jövő az amerikai akadémiában
Jelenleg Trump támadása az amerikai egyetemek ellen még mindig ellenállást talál a bíróságok és az egyetemek részéről. De a CEU kényszerű száműzése megmutatja, milyen gyorsan erodálódhat az akadémiai szabadság a fokozatos politikai nyomás alatt.
Michael Dorsch professzor éles szavakkal fogalmazott kollégáinak: “Képzeljétek el, hogy Trump úgy dönt, kirúgja a Harvardot az Egyesült Államokból.” Egyelőre ez hipotetikus—de akik Bécsből figyelik, annak figyelmeztetése egyértelmű.