A Magyar Parlament május 20-án elfogadott egy törvényjavaslatot, amely megkezdi az ország egyéves kivonulási folyamatát a Nemzetközi Büntetőbíróságtól (ICC).
Orbán Viktor magyar miniszterelnök kormánya áprilisban jelentette be a lépést, nem sokkal Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnök látogatása után, aki az ICC letartóztatási parancsa ellenére érkezett Magyarországra.
Orbán múlt hónapban azt mondta, hogy az ICC „már nem egy pártatlan bíróság, a jogállamiság bírósága, hanem inkább egy politikai bíróság.”
A letartóztatási parancs Netanyahu ellen annyira elfogadhatatlan volt Orbán számára, hogy azt „merész, cinikus és teljesen elfogadhatatlan” dolognak nevezte.
Kedden 134 törvényhozó szavazott a Magyarország ICC-ből való kivonulását célzó törvényjavaslat mellett, míg 37 ellene.
A törvényjavaslat kijelentette: „Magyarország határozottan elutasítja a nemzetközi szervezetek – különösen a büntetőbíróságok – politikai eszközként való használatát.”
Netanyahu kijelentette, hogy Budapest döntése az ICC elhagyásáról „bátor és elvi döntés.”
Az ICC november 2024-ben letartóztatási parancsot adott ki Netanyahu és a volt izraeli védelmi miniszter, Yoav Gallant ellen, háborús bűncselekmények és emberiség ellen elkövetett bűncselekmények vádjával, amelyeket a Hamasz terrorszervezettel szembeni gázai háború során követtek el.
A hágai székhelyű bíróság azzal vádolta őket, hogy „éhezést használtak hadviselési módszerként”, mivel korlátozták a humanitárius segítséget a Gázai-övezetben, és szándékosan civileket céloztak meg. Izraeli tisztviselők tagadják a vádakat.
Izrael azt állítja, hogy a bíróság elveszítette a legitimációját azzal, hogy letartóztatási parancsokat adott ki egy demokratikusan megválasztott vezető ellen, aki éppen önvédelmi jogát gyakorolja. Azt is mondják, hogy a vádak politikailag motiváltak és antiszemitizmus által fűtöttek.
Egy ország kivonulása a bíróságtól egy évvel azután lép életbe, hogy az ENSZ főtitkára írásbeli értesítést kap a lépésről.
A Romai Statútummal 1998-ban létrehozott ICC célja az volt, hogy jogi szolgáltatásokat nyújtson, amikor más lehetőségek nem állnak rendelkezésre.
2002-ben kezdte meg működését, hogy büntetőeljárásokat folytasson háborús bűnök, emberiség ellen elkövetett bűnök és népirtás ügyében, Magyarország az alapító tagok egyike volt.
Az Európai Unió összes tagállama a 124 ország között van, amelyek az ICC tagjai, ami azt jelenti, hogy kötelezettek érvényesíteni a bíróság által kiadott letartóztatási parancsokat a Romai Statútum alapján. A vitatott „Palesztin Állam” is tag.
A legnagyobb országok, amelyek nem tagjai az ICC-nek, közé tartozik az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Izrael, India, Pakisztán, Törökország és Irán.
Magyarország kivonulása nem az egyetlen lépés, amelyet a bírósággal szemben tettek.
Februárban Donald Trump amerikai elnök aláírt egy végrehajtási rendeletet, amely vízum- és pénzügyi szankciókat rótt ki olyan egyénekre, akik segítik az ICC-t az Egyesült Államok és szövetségeseik vizsgálatában.
„Az Egyesült Államok kézzelfogható és jelentős következményeket fog kiszabni az ICC jogsértéseiért felelős személyekre, amelyek közé tartozhat a javak és eszközök blokkolása, valamint az ICC tisztviselői, alkalmazottai és ügynökei, valamint közvetlen családtagjaik belépésének felfüggesztése az Egyesült Államokba, mivel belépésük hazánk érdekeinek káros lenne.” – állt a rendeletben.
Trump rendelete kijelenti, hogy az Egyesült Államok „elkötelezett a felelősségre vonás iránt, valamint a nemzetközi rend békés fejlődését tekintve, de az ICC-nek és a Romai Statútum felei által tiszteletben kell tartaniuk az Egyesült Államok és más országok döntéseit, hogy ne tegyék ki személyzetüket az ICC joghatóságának, összhangban saját szuverén jogkörükkel.”
Trump által szankcionált személyek között volt az ICC főügyésze, Karim Khan.
2024 májusában Khan letartóztatási parancsokat jelentett be a Hamasz vezetői, Yahya Sinwar, Mohammed Deif és Ismail Haniyeh ellen olyan háborús bűncselekmények miatt, mint a túszok elrablása, és emberiség ellen elkövetett bűnök miatt, beleértve a gyilkosságokat. Mindhárom személy most már halott.
Forrás: https://www.theepochtimes.com/world/hungarian-parliament-approves-icc-withdrawal-bill-5860411