A Magyar Parlament kedden elfogadott egy törvényjavaslatot, amely elindítja az ország egyéves kivonulását a Nemzetközi Büntetőbíróságból (NBB).
A szavazás formalizálja azt a folyamatot, amely április elején kezdődött Viktor Orbán miniszterelnök által, aki bejelentette, hogy hazája ki fog lépni abból a globális bíróságból, amely a háborús bűncselekmények, emberiesség elleni bűncselekmények és népirtás vádjával eljárókat bünteti.
“Magyarország határozottan ellenzi a nemzetközi szervezetek – különösen a büntetőbíróságok – politikai befolyásoló eszközként való használatát” – áll a Zsolt Semjén miniszterelnök-helyettes által bemutatott törvényjavaslatban, amelyet a parlament hivatalos weboldalán tettek közzé.
Orbán szerint a bíróság már nem “semleges”, hanem inkább egy “politikai bíróság”.
Budapest elutasította az NBB által Benjamin Netanyahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott elfogatóparancsot, aki háborús bűncselekmények és emberiesség elleni bűncselekmények miatt keresett a Hamasz által indított háborúban.
Az elfogatóparancs értelmében Netanyahu-t a NBB tagállamaiban, így Magyarországon is letartóztatással fenyegetik. Márciusban Magyarország ellenezte az elfogatóparancsot, amikor Netanyahu Budapestre látogatott ritka külföldi útja során.
A Nemzetközi Büntetőbíróság jogsértési eljárásokat indított Magyarország ellen erre reagálva.