Berlin. A Magyarországon fogva tartott nem bináris Maja T. (24) egészségi állapotának romlására válaszul az SPD a Bundestagban Johann Wadephul (CDU) külügyminisztertől beavatkozást követel. „Wadephul úrnak hazahoznia kell Maja T.-t” – mondta az SPD frakció queerpolitikai szóvivője, Falko Droßmann a „Tageszeitung”-nak („taz”/péntek). Egy szolidaritási bizottság és az apa közleménye szerint Maja T. – aki körülbelül négy hete éhségsztrájkot folytat – már 14 kilogrammot veszített.
Késlekedett ítélet
„Elvárjuk a Külügyminisztériumtól, hogy nagykövetünk végre személyesen vegye fel a kapcsolatot Maja T.-vel, és hogy külügyminiszterünk mindent megtegyen annak érdekében, hogy teljesítse a Szövetségi Alkotmánybíróság követeléseit” – mondta Droßmann. Maja T.-t 2023 decemberében Berlinben tartóztatták le, majd 2024 júniusában Magyarországra kiadták – annak ellenére, hogy ezt a bíróság megtiltotta. Azonban Karlsruhe döntése néhány perccel később érkezett.
Maja T. Budapesten test sértés vádjával áll bíróság előtt, ami a február 2023-ban a szélsőjobboldaliak ellen tartott tüntetéseken történt. akár 24 év börtönbüntetést kockáztat. Az éhségsztrájkjával jobb fogvatartási körülményeket és a németországba való visszahelyezést akarja elérni.
Állandó szervi sérülések fenyegetnek
A család szerint Maja T. egészségi állapota jelentősen romlott, állandó szervi sérülések is fenyegetik. A magyar orvosok mostanában kényszeretetés kilátásba helyezésével fenyegettek – bár T. ezt egy betegdöntésben elutasítja.
A jelentős szívfrekvencia-csökkenés miatt az orvosok a pacemakert is fontolgatják. Alternatívaként Maja T.-t egy civil kórházba is áthelyezhetik. A fogvatartási kórházhoz képest ott folyamatos EKG-monitorozás lenne lehetséges – azonban a család szerint T. folyamatosan az ágyhoz lenne kötve. Maja T. édesapja, Wolfram Jarosch, mindkét lépést ellenzi.
„Maja akaratával ellentétben semmiféleképpen nem szabad szívritmus-szabályozót behelyezni. Ez orvosi szempontból sem segítene, hiszen az alacsony szívfrekvencia közvetlen következménye az éhségsztrájknak” – mondta Jarosch. Maja ágyhoz kötése „kegyetlen és orvosi szempontból nem szükséges”. A Külügyminisztériumnak véget kell vetnie az izolációs fogva tartásnak és el kell érnie a hazautalást. Maja valószínűleg folytatni szeretné az éhségsztrájkot. Már a Zöldek és a Baloldal politikusai is a németországi visszahelyezést követelték.
Követelések a Külügyminisztériumhoz
A Demokratikus Orvosok Egyesülete arra kérte a magyar orvosokat, hogy tartsák tiszteletben Maja T. méltóságát és akaratát. Christian Bachelier, az egyesület elnöke arra kérte a szövetségi kormányt, hogy azonnal cselekedjen: „Nem lehet, hogy embereket éjszakai és ködös akciók keretében kiadják, majd alapjogok megsértése, mint például az izolációs fogva tartás, amely nyilvánvalóan kínzásnak minősül, történjen.”
Droßmann is elmondta: „A Külügyminisztérium kötelessége, hogy foglalkozzon jogellenesen fogva tartott német állampolgárokkal – elvileg külön utasítás nélkül a Szövetségi Alkotmánybíróságtól.” Ezt követően, mondta Droßmann, az eljárást átfogóan meg kell vizsgálni. Az ügy súlyosan megkérdőjelezi a jogállami eljárásokba vetett bizalmat.
SPD kétségei a jogszerű eljárással kapcsolatban
Droßmann „jelentős kétségeket” fogalmazott meg a börtönviszonyokkal és a jogállamiság kérdésével kapcsolatban Magyarországon. „Szolidárisan Maja T. mellett állunk, és minden politikai szinten azért küzdünk, hogy Maja T. alapjogait tiszteletben tartsák.”
A Külügyminisztérium a „taz” szerint legutóbb azt nyilatkozta, hogy „magas szinten” foglalkozik Maja T.-vel. T.-t Magyarországon konzuli védelem alatt áll, küzdenek a jobb börtönkörülmények és a megfelelő orvosi ellátás érdekében. A németországi visszahelyezésről azonban a magyar bíróságoknak kell dönteniük. A „taz” szerint azonban T. szemben indított eljárás jelenleg nyári szüneten van, egészen szeptemberig.