Maja T. négyhetes éhségsztrájk után életveszélyes következményekkel küzd a környezetének beszámolója szerint, miközben a nyomás Wadephul külügyminiszterre növekszik, hogy Maja T.-t Németországba hozza.
A Magyarországon letartóztatott non-bináris Maja T. (24) egészségi állapota romlott, ezért a SPD követeli a Bundestagban Johann Wadephul (CDU) külügyminiszter beavatkozását. “Wadephul úrnak Maja T.-t haza kell hoznia” – mondta Falko Droßmann, a SPD frakció queerpolitikai szóvivője a “Tageszeitung”-nak (“taz”/péntek). Egy szolidaritási bizottság és az apa közölte, hogy Maja T. – aki körülbelül négy hete éhségsztrájkol – már 14 kilogrammot veszített.
“A külügyminisztériumtól elvárjuk, hogy nagykövetségünk Magyarországon végre személyesen felvegye a kapcsolatot Maja T.-vel, és hogy külügyminiszterünk mindent megtegyen annak érdekében, hogy eleget tegyen a szövetségi alkotmánybíróság követelésének” – mondta Droßmann. Maja T. 2023 decemberében Berlinben letartóztatták, és 2024 júniusában kiadták Magyarországnak – a bíróság tiltása ellenére. A karlsruhei döntés azonban néhány perccel késlekedett.
Maja T. Budapesten állították bíróság elé állítólagos testi sértések miatt, amelyek a jobboldali szélsőség ellen tüntetések során történtek 2023 februárjában. A büntetése akár 24 év börtön is lehet. Éhségsztrájkjával jobb fogvatartási körülményeket és visszatérést Németországba akar elérni.
A család szerint Maja T. egészségi állapota jelentősen romlott, és állandó szervkárosodás fenyegeti. Magyar orvosok nemrég kényszeretetést helyeztek kilátásba Maja T. esetében – annak ellenére, hogy ő ezt egy betegnyilatkozatban elutasította.
A drámai csökkent szívfrekvencia miatt az orvosok a szívritmus-szabályozó beültetését is fontolóra veszik. Alternatívaként Maja T.-t áthelyezhetik egy civil kórházba. A börtönkórházzal ellentétben ott folyamatos EKG megfigyelés lehetséges lenne – de T. a család szerint 24 órán át ágyhoz lenne kötve. Maja T. apja, Wolfram Jarosch, mindkét lépést visszautasítja.
“Maja akarata ellenére semmilyen körülmények között nem lehet szívritmus-szabályozót beültetni. Ez orvosi szempontból sem segítene, mert az alacsony szívfrekvencia közvetlen következménye az éhségsztrájknak” – mondta Jarosch. “Maja ágyhoz kötése “kegyetlen és orvosi szempontból nem szükséges”. A külügyminisztériumnak véget kell vetnie az elszigetelt fogvatartásnak és el kell érnie Maja visszatérését. Maja valószínűleg folytatni akarja az éhségsztrájkot. Már a Zöldek és a Baloldal politikai képviselői is követeltek visszatérést Németországba.
A Demokratikus Orvosok Egyesülete felszólította a magyar kezelőorvosokat, hogy tartsák tiszteletben Maja T. méltóságát és akaratait. Christian Bachelier, az egyesület vezetőségi tagja felhívta a kormányt, hogy azonnal cselekedjen: “Nem lehet, hogy az embereket éjszakai akciók keretében kiadják, és aztán alapjogaik megsértésével, például izolációs fogva tartással, ami nyilvánvalóan kínzásnak számít, sújtsák őket.”
Droßmann is hozzátette: “A külügyminisztérium kötelessége, hogy foglalkozzon a jogellenesen fogva tartott német állampolgárokkal – ez valójában az alkotmánybíróság külön utasítása nélkül is így lenne.” Ezután, mondta Droßmann, az esetet alaposan meg kell vizsgálni. Az ügy komolyan kérdőre vonja a jogállami eljárásokba vetett bizalmat.
A SPD kétségeit fejezte ki a magyarországi fogvatartási körülmények és az eljárás jogállamiságával kapcsolatban. “Támogatjuk Maja T.-t, és minden politikai szinten kiállunk azért, hogy Maja T. alapjogait tiszteletben tartsák.
A külügyminisztérium legutóbb a “taz” információi szerint nyilatkozott, hogy “magas szinten” foglalkozik Maja T.-vel. T.-t Magyarországon konzuli védelem alatt tartják, és jobb fogvatartási körülményekért és megfelelő orvosi ellátásért küzdenek. A visszatérésről Németországba azonban a magyar bíróságoknak kell dönteniük. A T. ellen indított eljárás a lap szerint jelenleg nyári szüneten van, szeptemberig.