Nyitottak vagyunk a helyzet körülményeinek átlátható vizsgálatára Ukrajna jogszabályainak keretein belül – hangsúlyozták a szárazföldi erők.
A magyar külügyminisztérium behívta Fedor Shandor ukrán nagykövetet Budapest egyik átmeneti helyszínére, miután elhunyt a magyar származású ukrán katona, József Sebestény.
Ezt Levente Madjar, a magyar külügyminiszter-helyettes jelentette be július 10-én a Facebookon. Szerinte a tragédia a mozgósítás során bekövetkezett erőszak következtében történt.
“Felfoghatatlan és elfogadhatatlan, hogy valakit megverjenek a haláláig, különösen magyart, csak azért, mert nem akart részt venni a háborúban és a értelmetlen vérontásban. Ma behívjuk az ukrán nagykövetet Budapestre, miután az ukrán katonák a kötelező mozgósítás során megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később a sérülései következtében meghalt.
A hírek szerint az ukrán katonák vasrúddal verték meg a férfit, miután megragadták, betették egy furgonba és elvitték a katonai nyilvántartásra. A családtagoknak azt mondták, hogy “minden rendben van”, ám végül a férfi a bántalmazás következtében meghalt.
Ukrajnában megöltek egy magyart, csak azért, mert nem akart részt venni a háborúban – ezt vádolta a magyar állam az ukrán államnak.
A magyar álláspont azt is megjegyzi, hogy a halálesetet felhasználják arra, hogy hangsúlyozzák, hogy Ukrajnának nincs joga az EU tagjának lenni, amit nyíltan kijelentett egy magas rangú tisztviselő.
Az ukrán fél cáfolja a magyar tisztviselő kijelentését. Az Ukrán Fegyveres Erők szárazföldi parancsnoksága együttérzését fejezte ki a családtagoknak és hangsúlyozta, hogy József Sebestény ukrán állampolgár volt, akit 2025. június 14-én mozgósítottak orvosi vizsgálat után. Miután megfelelőnek találták a szolgálatra, 2025. június 15-én katonai egységben edzést tartott.
“2025. június 18-án önkényesen elhagyta a katonai helyőrséget fegyver nélkül, ami hivatalos szolgálati nyomozási aktusban dokumentálva van. Ezt követően kiderült, hogy június 24-én Sebestény József személyesen fordult a Berettyóújfalu Kórház Egészségügyi Ügyelethez. Az akut stresszkreagálás diagnózisát állapították meg nála. Pszichiátriai intézetben helyezték el Berettyóújfaluban – olvasható a hivatalos nyilatkozatban.
Az Ukrán Fegyveres Erők pontosítja, hogy a orvosi vizsgálat során nem találtak testi sérüléseket. A halál okaként a boncolási vizsgálat tromboembóliát állapított meg. Erőszak vagy olyan testi sérülés nyomait, amelyek verésre utalnának, nem találták.
A katonai parancsnokság határozottan elutasította a kötelező mozgósítással, brutális bánásmóddal vagy az emberi jogok megsértésével kapcsolatos sejteket a TCK vagy az Ukrán Fegyveres Erők képviselői által. Ugyanakkor kinyilvánította a készségét, hogy nyitott kivizsgálását biztosítson a tragédia minden körülményének.
“Nyitottak vagyunk a helyzet átlátható körülményeinek vizsgálatára Ukrajna jogszabályai keretein belül, és támogatjuk a szuverén államok belső ügyeibe való beavatkozás elkerülésének elvét. Meggyőződésünk, hogy az objektivitás és a jogi eljárások betartása kell, hogy maradjanak minden társadalmi és államközi kommunikáció alapjai” – hangsúlyozták a szárazföldi erők.
A katonák részvétüket fejezték ki Sebestény családjának és közeli hozzátartozóinak, hangsúlyozva, hogy “mélyen együttérzünk minden harcos veszteségével.
Ne feledjük, hogy Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke bejelentette a VOKS2025 “konzultáló népszavazás” eredményeit. Azt mondta, hogy 2 millió 168 ezer magyar szavazott arra, hogy “nem vállalhatjuk a kockázatokat, amelyek Ukrajna EU-tagságával járnak”.
Orbán szerint ez a résztvevők 95%-a a felmérésben. A Magyarország lakossága 9,5 millió emberből áll, akik közül 7,8 millió választópolgár. Így Orbán népszavazásán a regisztrált választók 29%-a vett részt, a miniszterelnök adatai szerint.