Csak néhány órával az Ursula von der Leyennek adott bizalom szavazás előtt, Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor, kemény kritikát fogalmaz meg az Európai Bizottság elnöke ellen – írja a Politico.
A feszültségek Budapest és Brüsszel között új csúcsra hágják, miközben egyike a legbefolyásosabb európai politikai alakok jövője forog kockán.
Orbán von der Leyenről: Itt az idő, hogy távozzon.
Szerdán a közösségi médiában közzétett posztjában Orbán világosan utalt rá, hogy Ursula von der Leyen mandátuma véget kell, hogy érjen. “Itt az idő, hogy távozzon” – írta a magyar vezető, aki a posztjához mellékelt egy képet, amelyen von der Leyen úgy tűnik, hogy távozik a politikai színpadról, kilépve egy piros keretből.
Ez a nyilvános kijelentés azon a háttérben történt, hogy az Európai Parlament csütörtökön dönti el, hogy az aktuális Bizottsági elnök új mandátumot kap-e. A szavazást felerősítik a bizottság vezetése alatti átláthatósággal kapcsolatos elégedetlenségek, különösen a von der Leyen és a Pfizer vezérigazgatója között folytatott, nyilvánosságra nem hozott üzenetváltások után.
Von der Leyen visszautasítja a kritikákat.
A vádakra válaszolva von der Leyen határozottan elutasította a kritikákat, figyelmeztetve a “szélsőséges erőkre, amelyek megpróbálják megosztani a társadalmakat dezinformációval”, egy Strasbourgban elmondott beszédében.
Ám Orbán folytatta a támadást. Egy második posztjában azt írta, hogy a csütörtöki szavazás többet jelent egy egyszerű parlamenti eljárásnál: “A holnapi nap viharos lesz az Európai Parlamentben. Ez a szavazás nem csupán a korrupcióról szól – bár a legutóbbi botrányok magukért beszélnek –, hanem a kompetenciáról, az eredményekről és Európa jövőjéről.”
Akár véletlen, akár nem, a magyar miniszterelnök kijelentései közvetlenül azután hangzottak el, hogy az Európai Bizottság közzétette gazdasági ajánlásait a tagállamoknak, felszólítva Magyarországot, hogy tartós költségvetési intézkedéseket vezessen be a növekvő költségvetési hiány korrigálására.
Orbán Brüsszelt vádolja, hogy a nagyvállalatok érdekeit részesíti előnyben.
Budapest gyorsan reagált, vádolva Brüsszelt, hogy a nagyvállalatok érdekeit részesíti előnyben a polgárok kárára. “A magyar kormány számára a családok, a nyugdíjasok és a hazai vállalkozások prioritást élveznek – nem a multinacionális cégek, ahogy Brüsszelben történik” – állt a Gazdasági Minisztérium hivatalos közleményében.
A Magyarország és az európai intézmények közötti viták nem újak. A kapcsolatok az utóbbi években folyamatosan romlottak, különösen a jogállamisággal kapcsolatos aggodalmak és az EU döntése miatt, hogy befagyasztotta a Budapestre szánt forrásokat. A következő évben esedékes nemzeti választásokkal Orbán eltökéltnek tűnik, hogy felerősítse antibrüsszeli retorikáját, Ursula von der Leyen és az EU Ukrajna iránti támogatása főszereplője politikai beszédének.
Forrás: https://evz.ro/criza-la-varful-ue-orban-ataca-dur-von-der-leyen-sub-presiune.html