Az EU Bizottság számos tagállamban súlyos jogállamisági hiányosságokat észlel. Bár számos pozitív fejlődés tapasztalható, “de nem szabad áltatnunk magunkat: sok EU-tagállamban a jogállamiság komoly kihívásokkal néz szembe” – mondta Henna Virkkunen, a Bizottság végrehajtó alelnöke. Különösen érintett a bíróságok függetlensége, a korrupcióellenes intézkedések és a újságírók, valamint a civil szervezetek védelme. Csak a tavalyi ajánlások 57%-át hajtották végre – ez a szám soha nem volt olyan alacsony. A jövőben az EU-források kifizetését szigorúbban fogják összekapcsolni a jogállamiság tiszteletben tartásával.
“Magyarország komoly aggályokat okoz számunkra” – mondta Virkkunen. Minden területen jelentős hiányosságok vannak; a tavalyi jelentésben említett nyolc problémából hét kapcsán semmilyen előrelépés nem észlelhető. Csak a bírák és ügyészek fizetésén javított Budapest. A Bizottság borongós képet fest: a bírák nyomás alatt állnak, és a korrupciós ügyekben egyre ritkábban történik elítélés, különösen a magas szintű esetekben. A választási kampányok és pártok finanszírozása átláthatatlan, a közbeszerzések ellenőrzése elégtelen.
“Minden alkotmánybírósági bíró a Fidesz híve, és 15 bíróból csak kettő alkalmas a posztra, mert nem alkotmányjog szakértők” – mondta Miklós Ligeti, a Transparency International Magyarország igazgatója a RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) lapnak. Megerősíti a Bizottság állításait: “A korrupcióellenes küzdelem terén a fejlődés nulla.” Bár az EU nyomására létrejött egy integritási hatóság, amelynek a konfliktusokkal és a korrupcióval kell foglalkoznia, “de ennek a hatóságnak nincsenek megfelelő jogosítványai. Nem tud önállóan nyomozni, és nincs hozzáférése releváns adatokhoz” – bírálta Ligeti.
A Bizottság szerint a médiák helyzete különösen problémás: Az állami műsorszórók nem tudnak függetlenül működni. Orbán Viktor kormánya és a Fidesz hatóságokat indítanak kritikusan ábrázolt újságírók ellen, és kizárják őket a sajtótájékoztatókról.
A Bizottság a Szlovákiában sem észlel számottevő előrelépést a korrupcióellenes küzdelem terén. Robert Fico miniszterelnöksége alatt több magas szintű ügy időmúlás után elévült, vagy csak közigazgatási szabálysértésnek minősítették őket. További eseteket nehezen üldöznek, mivel a súlyos korrupció ellenes különleges ügyészség megszüntették. Ott is veszélyben van a médiák függetlensége.
Több elkötelezettséget követel a Bizottság Olaszországtól is. “A közbeszerzésekben megjelenő korrupció továbbra is jelentős kockázatot jelent” – áll a jelentésben. A Bizottság aggodalmát fejezi ki a tervezett törvénymódosítás miatt, amely újságírók megfélemlítése ellen indított perekre vonatkozik, pénzbírságokat és akár foglalkozási tilalmakat is előirányozva.
Németország viszont a jelentésben viszonylag jól teljesít. Ennek ellenére az országnak kezelnie kell a bírók és ügyészek munkaerőhiányát. Ezen kívül az EU felszólítja Berlint, hogy erősítse meg a „jogi lábnyomot“: a Bundestagnak nyilvánosságra kell hoznia, mely lobbisták gyakoroltak hatást egy törvény megalkotására.
Új EU-jelentés: A korrupció néhány országban nagyrészt büntetlen marad
- 0 Comments
- 11 Views