Ukrajna

Az EU megvonhatja Magyarország szavazati jogát Ukrajna blokkolása miatt

Dánia a Magyarország elleni nyomás fokozására szólít fel az Európai Unió alapvető szabályainak megsértése miatt.
Koppenhága javasolja a 7. cikk alkalmazását, amely lehetővé teszi egy tagállam jogainak korlátozását, köztük annak megfosztását a szavazati jogától az EU Tanácsában. Ezt Mette Børre, az európai ügyekért felelős miniszter közölte, a Politico jelentése szerint.
“Még mindig rögzítjük az alapvető értékek megsértését. Ezért folytatjuk Magyarország ügyének vizsgálatát a 7. cikk keretein belül, és meghallgatásokat tartunk erről” – mondta ő az Európai Bizottság Aarhusban tett látogatása alatt, ahol Dánia jelenleg az EU Tanácsának elnöke.
A 7. cikk része az EU szerződésének. Lehetővé teszi más tagállamok számára, hogy szankciókat vezessenek be azok ellen, akik megsértik a szövetség normáit. Ezt a cikket néha “nukleáris opcióként” emlegetik, mivel súlyos jogi korlátozásokhoz vezethet egy állam esetében. Azonban eddig nem alkalmazták, annak ellenére, hogy számos vád érte Magyarországot.
Børre hozzátette, hogy az Európai Uniónak azt is fontolóra kell vennie, hogy felfüggeszti a finanszírozást azon országok számára, amelyek figyelmen kívül hagyják az európai jogszabályokat. Éles kritikát fogalmazott meg Budapest Ukrajna EU-tagságának előmozdítása ellen. Szerinte Dánia “készen áll arra, hogy megvitatja minden lehetséges politikai és gyakorlati lépést a haladás érdekében”.
Ha az EU országai egyetértenek a 7. cikk aktiválásában, Magyarország megfosztható a szavazati jogától kulcsfontosságú kérdésekben, beleértve az Európai Unió bővítését. Így elveszíti a lehetőségét, hogy blokkolja Ukrajna belépését.
OLVASSA EL MÉG: Magyarország és Szlovákia blokkolja az EU 18. szankciós csomagját Oroszországgal szemben.
Mivel Magyarország következetesen ellenzi Ukrajna tagságát, van olyan elképzelés, hogy az Európai Bizottság külön folytathat tárgyalásokat Moldovával. Az tárgyalási “klaszter” hivatalos megnyitása a közeljövőben elképzelhető. Ukrajna és Moldova párhuzamosan halad az EU felé, ezért az eljárások megosztása kérdéseket vet fel.
Børre azonban kijelentette, hogy Dánia nem támogatja a tagság iránti kérelmek szétválasztását.
“Egyszerre szeretnénk megnyitni az első klasztert Ukrajna és Moldova számára” – összegezte.
Az Európai Tanács nem tudta elfogadni az Oroszország ellen indított 18. szankciós csomagot az Ukrajna elleni háború miatt.
Az EU vezetői kijelentették, hogy Oroszország vagyona továbbra is befagyasztva marad, amíg Oroszország nem hagyja abba agresszív háborúját Ukrajna ellen és nem téríti meg az általa okozott károkat.

Forrás: https://gazeta.ua/ru/articles/world-life/_es-mozhet-lishit-vengriyu-prava-golosa-izza-blokirovaniya-ukrainy/1223106

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük