Románia

Csendes tüntetések Budapesten a sajtó és az NGO-kat fenyegető törvény ellen

Mílé mártíroztak Budapestre, nemtelenek egy törvénytervezet ellen, amelyet az Orbán-kormány terjesztett elő, és amely a külföldi finanszírozású médiákat és NGO-kat célozza meg.
A résztvevők szimbolikus cenzúrázókat és transzparenseket hoztak magukkal, amelyek a törvény visszavonását követelték. A tüntetés a 115 parlamenti képviselő nevének nyilvános felolvasásával zárult, akik támogatják a projektet, amit fütty és kifütyülés fogadott – írja az Agerpres.
A törvénytervezet főbb pontjai
A Viktor Orbán által vezetett kormány május közepén terjesztette elő a „külföldi ügynökökre” vonatkozó orosz törvényhozás ihletésével készült törvénytervezetet. Ha ezt elfogadják, az új jogszabály kötelezni fogja a külföldi finanszírozást kapó NGO-kat és médiaintézményeket, hogy külön engedélyt kérjenek. Ezen kívül bírságot is kaphatnak, ha „sértéseket” követnek el.
A törvény azt is lehetővé teszi, hogy a szervezetek „feketelista” szereplői legyenek, ha „fenyegetik Magyarország szuverenitását a külföldi források felhasználásával a közélet befolyásolására”.
Itthon és külföldön érkező reakciók
„Orbán el akarja hallgattatni azokat, akik nem azt írják, amit ő szeretne” – nyilatkozta az AFP-nek Solyom Zsolt, egy 49 éves volt katona, aki részt vett a tüntetésen.
A magyar ellenzék azt vádolja a kormányt, hogy ismét arra törekszik, hogy elnémítsa a kritikákat. Viktor Orbán 2010 óta van hatalmon, és gyakran vádolják a demokrácia és a sajtószabadság erodálásával.
Nemzetközi elítélések
A törvényt nemzetközi szervezetek, köztük az Európa Tanács és az Európai Bizottság is bírálták, kérve a magyar kormányt, hogy vonja vissza a tervezetet, figyelmeztetve, hogy ellenkező esetben „megteszik a szükséges lépéseket”.
Ezenkívül 80-nál is több médiaintézmény 22 országból kérte a saját kormányait és az Európai Uniót, hogy lépjenek fel a reform elfogadása ellen.
A magyar parlament június közepén fog szavazni a törvénytervezetről. Figyelembe véve a kormányzó Fidesz párt erős többségét, várható, hogy a jogszabályt nehézségek nélkül fogják elfogadni.
A kritikák ellenére Orbán pártja azt állítja, hogy a törvény szükséges az „ország külföldi beavatkozásokkal szembeni védelme érdekében.”

Forrás: https://adevarul.ro/stiri-externe/europa/proteste-in-tacere-la-budapesta-fata-de-legea-care-2447646.html

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük