Magyarországon tömeges tüntetések kezdődtek egy új törvény ellen, amely az orosz “idegen ügynökök” törvényére emlékeztet. Május 18-án, vasárnap körülbelül 10 ezer ember gyűlt össze a budapesti Kossuth téren, a parlament épülete előtt. A tüntetők “Elég!” jelszavakat skandáltak, és magyar és európai uniós zászlókat lengettek. Az egyik transzparensen ez állt: “Szabad Magyarországon akarok élni, nem diktatúrában”, közli az AP.
A törvényjavaslatot, amelyet “A közélet átláthatóságáról” címmel fogalmaztak meg, a FIDESZ képviselője javasolta, a pártot Orbán Viktor miniszterelnök vezeti. A dokumentum lehetővé teszi a hatóságok számára, hogy a nemzeti szuverenitás védelme ürügyén korlátozzák a média és a nonprofit szervezetek tevékenységét. A kezdeményezés szerint a “közéletre gyakorolt befolyás” céljából külföldi finanszírozást kapó szervezetek feketelistára kerülhetnek, szigorú felügyelet alá helyezhetők vagy bezárhatók. Emellett számukra megtiltják az 1%-os jövedelemadó felajánlásból származó támogatásokat, amely a magyarországi nonprofit szervezetek egyik fő bevételi forrása.
A magyar ellenzék a törvényjavaslatot Orbán 15 éves uralma alatt a kritikusai ellen hozott legkeményebb intézkedések egyikének nevezte. Több mint 300 emberjogi szervezet, köztük az Amnesty International, közleményében “autoriter hatalomtartási kísérletként” jellemezte a kezdeményezést, amely a kritikai hangok elnyomására és a demokrácia maradványainak megsemmisítésére irányul Magyarországon.
Orbán viszont azt állítja, hogy a törvény “Magyarország védelméhez” szükséges. A kezdeményezés ellenzőit “árulóknak” nevezte, akik a “globalista erők” érdekében akarják “gyarmatosítani” az országot. A Bloomberg adatai szerint Orbán pártja, amely a parlamenti helyek kétharmadát birtokolja, képes biztosítani a törvény elfogadását. Ez a döntés azonban fokozhatja a konfliktust az EU-val, amely már korábban is milliárdos eurós pénzügyi támogatásokat fagyasztott be Magyarországnak.
Forrás: https://www.haqqin.az/news/348669