Ukrajna pénteken bejelentette, hogy felfedezett egy magyar kémhálózatot, amely a védelmi titkok megszerzésére törekedett az ország határvidékén – ez volt az első alkalom, hogy ilyen műveletet fedeztek fel.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU) szerint két magyar különleges szolgálati ügynököt fogtak el, akik állítólag a magyar katonai hírszerzés egyik kezelőjének jelentettek, és a délnyugati Kárpátalja régióban, amely Magyarországgal határos, a földi és légi védelem gyenge pontjait kutatták.
„Jelenleg átfogó intézkedéseket folytatunk, hogy a magyar hírszerző hálózat minden tagját bíróság elé állítsuk” – állt a nyilatkozatban.
A hír pénteken diplomáciai válaszok sorozatát indította el.
Magyarország a letartóztatásokra válaszul kiutasított két ukrán nagykövetségi alkalmazottat Budapestről.
A magyar külügyminiszter, Szijjártó Péter a Facebook-oldalán közölte, hogy két, „diplomáciai fedés alatt” dolgozó kémnek rendeltek el távozást a nagykövetségről.
Később pénteken Ukrajna behívta a magyar nagykövetet, és két diplomata távozását rendelte el 48 órán belül.
„Magyarország intézkedéseire válaszul cselekszünk, a viszonosság elvén és nemzeti érdekeink alapján” – mondta az ukrán külügyminiszter-helyettes, Andrij Szibiha a közösségi médiában.
Ukrajna és Magyarország ellentétben áll Ukrajna és Oroszország közötti konfliktus, valamint Ukrajna uniós csatlakozása ügyében. Magyarország kritizálta az Európai Unió Moszkvával szembeni szankcióit is.
A magyar kormány gyakran panaszkodott arra is, hogy a Kárpátalján élő magyar kisebbséget diszkriminálják.
„Az elmúlt három év bebizonyította, hogy Ukrajnában a háború nemcsak a harctéren, hanem az információs térben is zajlik. A magyarellenes propagandát gyakran tényalap nélkül használják” – írta Szijjártó egy X-bejegyzésében a letartóztatásokra válaszul.
Újságíróknak Szijjártó azt mondta: „Ha bármilyen részletet vagy hivatalos információt kapunk, akkor foglalkozunk ezzel. Addig ezt propagandának kell tekintenem, amit óvatosan kell kezelni.”
„Nem tűrjük meg, hogy Magyarországot és a magyar népet becsméreljék” – tette hozzá, mielőtt azt állította volna, hogy „a magyarellenes propaganda fokozódott” a háború kezdete óta.
„Nem engedtük, hogy Magyarországot bevonják ebbe a háborúba – és nem is fogjuk. Pont ezért vagyunk célpontok” – mondta Szijjártó.
Az ukrán SBU szerint a magyar kémek feladata a katonai biztonsággal kapcsolatos információk gyűjtése, valamint a lakosok véleményének és a „viselkedési forgatókönyveknek” a tanulmányozása volt arra az esetre, ha magyar csapatok lépnének be Kárpátaljára.
Az SBU állítása szerint egy, Beregszászból származó férfit 2021-ben toboroztak, és szeptemberben „aktiválták”. Vád szerint információkat gyűjtött az ukrán védelmi rendszerek, köztük a régióban található S-300-as légvédelmi rakéta-rendszer helyéről.
Azt is állították, hogy két másik férfit próbált toborozni, miközben „informátorok hálózatát” próbálta létrehozni.
A második letartóztatott, egy idén elhagyta egységét az ukrán biztonsági és védelmi erőknél, feladata az volt, hogy a magyar különleges szolgálatokat tájékoztassa egysége védelmi rendszereiről, valamint a Kárpátalján található repülőgépekről és helikopterekről – állította az SBU.
Kárpátalja az Szovjetunió felbomlása után Ukrajna része maradt. A régió valamikor a történelmi Magyar Királyság, majd Csehszlovákia része volt.
A 2001-es népszámlálás szerint a régióban mintegy 150 000 magyar nemzetiségű élt, de azóta ez a szám jelentősen csökkent. Tavaly a magyar anyanyelvű közösség képviselői bíráltak egy ukrán törvénytervezetet, amely korlátozta volna a magyar nyelv használatát az iskolákban, csak tanórai keretek között engedélyezve azt.
A két ország között már korábban is voltak nézeteltérések, amikor Magyarország 2011-ben megkönnyítette a honosítási eljárásokat, és lehetővé tette, hogy bárki, aki magyarul beszél és magyar felmenőkkel rendelkezik, állampolgárságot kapjon – még akkor is, ha soha nem járt az országban. Ezután több tízezer ukrán kapott magyar útlevelet, annak ellenére, hogy Ukrajna nem engedélyezi a kettős állampolgárságot.
A magyar miniszterelnök, Orbán Viktor Ukrajna uniós csatlakozásának ellenzője, részben azért, mert szerinte a nyugat-ukrajnai magyar nemzetiségűek diszkriminációval szembesülnek.
Orbán a konfliktus során is jó kapcsolatot ápolt Moszkvával, és ellenezte az Európai Unió egyre növekvő szankcióit Oroszország ellen, valamint az Ukrajnának nyújtott uniós segélycsomagokat.
Szerdán Orbán azt mondta, hogy az EU-elnök, Ursula von der Leyen „további milliárdokat akar Ukrajnába önteni, Európát egy vesztes háborúba húzni, és egy csődbe ment államot siettetni az EU-ba”.
„Magyarország ezzel nem megy egyet” – tette hozzá.
További CNN hírekért és hírlevelekért regisztráljon a CNN.com oldalon.
Forrás: https://www.yahoo.com/news/ukraine-says-uncovered-hungarian-spy-154519202.html