Ukrajna biztonsági szolgálata csütörtökön bejelentette, hogy felszámolt egy állítólagosan magyar katonai hírszerzés által irányított kémhálózatot, és két volt ukrán katonát vádolt meg titkos védelmi információk gyűjtésével egy nyugati régióban, amely Magyarországgal határos.
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SBU) szerint a letartóztatott gyanúsítottak, egy férfi és egy nő, légi védelemre vonatkozó adatokat, rendőri tevékenységeket és a közvélemény hangulatát gyűjtöttek a Zakarpátiai régióban, ahol jelentős magyar kisebbség él.
„Először az ukrajnai történelemben a Biztonsági Szolgálat leleplezett egy magyar katonai hírszerzési hálózatot, amely kémkedéssel ártott államunknak” – közölte az SBU nyilatkozatában.
A szolgálat szerint az egyik gyanúsított Magyarországra utazott, hogy jelentést tegyen állítólagos felettesének, és készpénzt valamint biztonságos kommunikációs eszközt kapott.
Az SBU „árulóknak” nevezte a gyanúsítottakat, és azt állította, hogy korábbi katonai tapasztalataikat használták fel érzékeny helyszínek eléréséhez. A hatóságok telefonokat és egyéb bizonyítékokat foglaltak le a lakásaikon végzett razziák során.
A párt árulás vádjával szembesítik, amely Ukrajnában életfogytiglani börtönbüntetést vonhat maga után.
A magyar kormány nyilvánosan nem reagált a vádakra.
Bár Magyarország az EU és a NATO tagja, Orbán Viktor miniszterelnök melegen tartja a kapcsolatot a Kremllel, és ellenezte az EU több ukrajnai támogatási kezdeményezését az oroszországi teljes körű invázió óta, 2022-ben.
Orbán kormánya korábban blokkolta a katonai segélycsomagokat, ellenállt Ukrajna EU-tagságának, és folytatta az energiaüzleteket Moszkvával.
Bár a Zakarpátia távol esik a déli és keleti frontvonalaktól, ahol a harcok folytatódnak, az SBU szerint az állítólagos kémkedés jellege – a katonai infrastruktúrára összpontosítva – különösen súlyossá teszi az ügyet.
Ben Wallace, az Egyesült Királyság korábbi védelmi minisztere elmondta, hogy nem ez az első alkalom, hogy Ukrajna Magyarországot vádolta biztonságának aláásásával, de az új állítások mélyebb kérdéseket vetnek fel a NATO-n belüli lojalitásról.
„Komoly megbeszélésekre van szükség a NATO-n belül azokról a tagokról, akik így viselkednek” – mondta Wallace.
A magyar-ukrán feszültségek az elmúlt években többször is kiújultak, különösen a Zakarpátiai magyar kisebbség jogai miatt.
2021-ben Ukrajna kiutasított magyar diplomatákat, miután arról számoltak be, hogy Budapest útleveleket osztott ki a régióban.
A legutóbbi, 2001-es ukrajnai népszámlálás szerint mintegy 150 000 magyar él a Zakarpátiai régióban.
Forrás: https://tribune.com.pk/story/2544929/ukraine-arrests-two-hungarians-over-alleged-spy-plot