Az első leleplezett magyar kémkedési esetről és a belőle fakadó diplomáciai botrányról ír a 24 Csatorna.
Lásd még: Történelemben először lelepleztek egy magyar katonai hírszerző hálózatot, amely Ukrajnában kémkedett.
Az SBU leleplezett egy magyar ügynökcsoportot Ukrajnában
Az SBU-nak sikerült letartóztatnia két ügynököt. Felügyelőjük a magyar katonai hírszerzés hivatásos alkalmazottja volt, akinek személyazonosságát szintén azonosították, de nem hozták nyilvánosságra.
Az egyik kém egy 40 éves volt ukrán katona volt, aki a Beregszászi járásból származik. 2021 óta “készenléti állapotban” volt, és 2024 szeptemberében “aktiválták”.
A másik ügynök szintén volt katona volt, aki 2025-ben szerelt le.
Mindkét gyanúsítottat a lakhelyükön tartóztatták le, ahol telefonokat és egyéb bizonyítékokat találtak a szabotázstevékenységre.
Államárulás gyanújával vádolták meg őket, amelyet háborús helyzetben követtek el, és őrizetbe vették őket.
Milyen célja volt a magyar kémeknek
Ismert, hogy a férfinak fel kellett mérnie a Kárpátaljai lakosság hangulatát, valamint információkat kellett szereznie arról:
– milyen lenne a katonák és civilek reakciója, ha magyar katonák vonulnának be a területre;
– milyen katonai felszerelést és fegyverzetet lehet vásárolni a terület feketepiacán;
– milyen a magyar lakosság migrációs helyzete;
– milyen katonai erők állomásoznak a régióban, mennyi jármű és harci eszköz van;
– mennyire teljes a rendvédelmi személyzet állománya, és hasonlók.
Az ügynök személyesen derítette fel, hol helyezkednek el a katonák és az SZ–300 légvédelmi rendszerek Kárpátalján. Miután összegyűjtötte a szükséges információkat, Magyarországra utazott, hogy beszámoljon.
A határátlépéshez az áruló egy beteg apját gondozó igazolást állított ki, aki külföldi intézményekben kezelésre szorult – állapította meg az SBU.
Feladatai ellátására pénzeszközöket kapott. Emellett informátorok hálózatát is fel kellett volna építenie. A kém legalább két embert próbált meg toborozni.
Magyarország később frontközeli és frontvonalbeli régiókból is adatokat szeretett volna szerezni.
“Idén márciusban az SBU ellenállásának dokumentálta az ügynök második találkozóját a felügyelővel. Ekkor kapott egy telefont speciális szoftverrel a titkosított kommunikációhoz” – tette hozzá az SBU.
Ekkor új feladatokat kapott:
– azonosítania kellett a Kárpátaljai biztonsági és véderő képviselőinek szolgálati autóit;
– információkat kellett gyűjtenie az ukrán hadsereg veszteségeiről a háborúban és a frontvonal aktuális eseményeiről.
A férfi már talált is egy megfelelő kapcsolatot a Védelmi Erőknél.
Kolléganőjének feladata volt a magyar különleges szolgálatok tájékoztatása a régióban található repülőgépekről és helikopterekről, valamint a katonai egység védelmi rendszereiről, ahol szolgált.
Mi volt Magyarország reakciója
A magyar külügyminiszter, Szijjártó Péter először azt állította, hogy semmit sem tud a leleplezett magyar kémcsoportról, és hogy ez lehet antimagyar propaganda.
Hozzátette, hogy Ukrajnában gyakran hallani propagandát, amely valamivel vádolja Magyarországot. Szerinte az ilyen állítások többsége megalapozatlan.
Azonban néhány órával később Szijjártó közleményt adott ki. Azt jelentette ki, hogy Magyarország két ukrán diplomátát kiutasít az országból. Furcsa módon kémkedéssel vádolták őket.
“Ma két kémnek mondhattunk búcsút, akik diplomáciai fedőnév alatt dolgoztak az ukrán nagykövetségen Budapesten” – nyilatkozta a magyar külügyminiszter.
A gyanúsítottak ellen bírósági eljárás folytatódik
A kijevi Sevcsenkói bíróságon megkezdődött az egyik kém tárgyalása. A bíróság 60 napos őrizetbe helyezést rendelt el ellene.
A gyanúsított ügyvédje, Mihajlo Jakimcsuk közölte, hogy a bíróság elfogadta az ügyész kérelmét. Az ügyvéd szerint a további lépéseket, például a lehetséges fellebbezést, a védettel egyeztetik.
A másik gyanúsítottat szintén őrizetbe helyezték, letét nélkül.
Mindkét bűnelkövetőt, a vád szerint, életfogytig tartó börtönbüntetés és vagyonelkobzás várhatja.
Ukrajna válaszul kiutasította a magyar diplomákat
Az ukrán külügyminiszter, Andrij Szibiha közölte, hogy Ukrajna két magyar diplomátát utasít ki válaszul Magyarország lépésére.
“Két magyar diplomatának 48 órán belül el kell hagynia országunkat. Épp most hívtuk be a magyar nagykövetet az ukrán külügyminisztériumba, és átadtuk neki a megfelelő jegyzéket. Cselekedetünk a magyar lépésre adott válasz, a kölcsönösség elvére és nemzeti érdekeinkre alapozva” – nyilatkozta Szibiha.
Budapesten letartóztattak egy volt ukrán diplomatát
2025. május 9-én este a magyar Antiterrorista Központ munkatársai letartóztattak egy ukrán állampolgárt Budapest belvárosában. A Nemzeti Bevándorlási Főigazgatóság beutazási és tartózkodási tilalmat rendelt el ellene, mert kémkedéssel gyanúsították.
A körülmények tisztázása után ugyanazon az éjszakán kitoloncolták. A magyar hatóságok szerint korábban “diplomáciai fedőnév alatt dolgozott, de a letartóztatás idején már nem volt hivatalos státusza”.
Budapesten letartóztattak egy volt ukrán diplomatát: nézze meg a videót
A Telex információi szerint a kitoloncolt férfi a 2010-es években diplomaként dolgozott az ukrán nagykövetségen Budapesten, de már régóta nem volt diplomáciai státusza Magyarországon.
Felesége egy ukrán étterem társtulajdonosa Budapesten. A lap szerint a férfit azonnal kitoloncolták, és jelenleg Kijevben van.
Az ukrán újságíró, Vitalij Hlagola saját forrásaira hivatkozva azt állította, hogy a férfi Szerhij Vasziljevics Olekszandrov volt, az ukrán nagykövetség egykori első titkára Magyarországon.
Hlagola hangsúlyozza, hogy Olekszandrov jelenleg nem aktív diplomata, hanem civilként tartózkodott Magyarországon. Azt is megállapította, hogy Olekszandrov két étterem tulajdonosa a Károly körúton és a Ráday utcán Budapesten.
A letartóztatott volt diplomata lehetett Szerhij Olekszandrov / Fotó Vitalij Hlagola telegramcsatornájából
Emellett az újságíó megtalálta az ukrán külügyminisztérium archív oldalát, ahol korábban Olekszandrov nevét említették az ukrán nagykövetség munkatársaként. Ez az oldal már nem elérhető, de a Google gyorsítótárában megtalálható.
A diplomata letartóztatására már reagált az ukrán külügyminisztérium szóvivője, Georgij Tihij. Azt mondta, hogy amikor elfogynak a bizonyítékok, elkezdődik a boszorkányüldözés, ezért a magyar hatóságoknak régóta ideje lenne véget vetni az “értelmetlen antikrím hisztériának”.
A botrány miatt elhalasztották az ukrán-magyar tárgyalásokat
Az ukrán Igazságügyi Minisztérium közölte, hogy a magyar fél elhalasztotta a május 12-re tervezett konzultációkat az ukrán delegációval a nemzeti kisebbségekről. A találkozó a rendszeres tárgyalások kezdetét jelentette volna.
Korábban Budapesten a felek megegyeztek a szakértői csoportok munkájában, hogy megvizsgálják Magyarország 11 ajánlását. Az ukrán delegáció az első részeredményekre május 12-én számított – áll a közleményben.
A minisztérium szerint az elhalasztott konzultációkat Ungváron tervezték, ahová már megérkezett az ukrán delegáció.